Ruský web identifikoval tretieho podozrivého v kauze Skripaľ

Ruská webová stránka Fontanka identifikovala v stredu tretieho agenta vojenskej ruskej rozviedky GRU Sergeja Fedotova ako osobu zapojenú do pokusu o otrávenie bývalého agenta Sergeja Skripaľa v anglickom meste Salisbury.

10.10.2018 21:19 , aktualizované: 22:46
debata (80)

Webová stránka sa odvoláva na záznamy, podľa ktorých Fedotov navštívil Britániu v rokoch 2016, 2017 a 2018 a opustil krajinu 4. marca tohto roku – v ten istý deň, ako ostatní dvaja agenti GRU.

Podľa investigatívneho portálu Bellingcat ide o plukovníka GRU Anatolija Čepigu a Alexandra Miškina, lekára GRU. Donedávna v kauze figurovali pod menami Ruslan Boširov a Alexej Petrov.

Fedotov navštívil v januári a februári 2014 Českú republiku spoločne s Petrovom. Českému rozhlasu Rádiožurnálu to povedal zdroj zo spravodajských služieb.

Podľa neho mal v tom istom čase prísť do Česka aj sám Skripaľ, aby sa tu stretol s českými dôstojníkmi, ktorým pomáhal aj s odhaľovaním údajných ruských špiónov. „Vyzerá to, že Rusi mali komando a Skripaľa sledovali dlho pred pokusom o vraždu,“ povedal zdroj Rádiožurnálu.

Skripaľ prišiel do Českej republiky v druhej polovici októbra 2014, podľa zdroja teda nedlho po tom, čo do krajiny vstúpili aj muži, ktorí podľa britských vyšetrovateľov o necelé štyri roky neskôr usilovali v Salisbury o život Skripaľa.

K útoku na Skripaľa a jeho dcéru Juliju došlo 4. marca a bola pri ňom použitá nervovoparalytická látka novičok. Británia z jeho uskutočnenia podozrieva agentov GRU. Rusko obvinenia z pokusu o zavraždenie Skripaľa a jeho dcéry od začiatku odmieta.

Denník Telegraph v septembri uviedol, že britská polícia identifikovala dôstojníka ruskej tajnej služby, ktorý navštívil Salisbury s cieľom zhromaždiť spravodajské informácie pre svojich kolegov Petrova a Boširova, ktorí podľa Británie pokus o otrávenie Skripaľovcov spáchali. Denník tretieho podozrivého v kauze nemenoval, dodáva agentúra Reuters.

80 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #Rusko #GRU #kauza Skripaľ