Rakúsko zažilo prvý homosexuálny sobáš, uzavreli ho dve ženy

Dve ženy uzavreli vo Viedni prvý homosexuálny sobáš v Rakúsku. S odvolaním sa na vyhlásenie právnika dvojice a vedenie metropoly o tom informovala agentúra DPA.

12.10.2018 21:12
debata

Sobáše homosexuálnych párov odobril vlani v decembri rakúsky ústavný súd, keď rozhodol o zrušení zákonnej úpravy, ktorú označil za diskriminačnú. Na základe tejto legislatívy totiž mohli uzatvárať manželstvá len dvojice osôb rozdielneho pohlavia, zatiaľ čo pre osoby rovnakého pohlavia bolo určené len tzv. registrované partnerstvo.

Lesbická dvojica, ktorá sa v piatok zosobášila, dala ústavnému sudu spolu s ďalšími štyrmi homosexuálnymi pármi podnet na preskúmanie jestvujúcich zákonov. Advokát Helmut Graupner, ktorý zosobášené ženy zastupoval na súde, označil piatok za „historický deň radosti“.

26. krajina sveta

Súd v decembri stanovil, že súčasné rozlišovanie uvedených právnych inštitútov podľa toho, či ide o vzťahy medzi rôznymi alebo rovnakými pohlaviami, je v rozpore s ústavným zákazom diskriminácie na základe osobnostných čŕt, medzi ktoré patrí aj sexuálna orientácia. Takáto úprava musí byť preto zrušená k 31. decembru 2018.

Sobášenie homosexuálnych párov, ako aj uzatváranie registrovaných partnerstiev heterosexuálmi je tak v Rakúsku možné od 1. januára 2019. Páry, ktoré však za zmenu lobovali na súde, sa podľa Graupnera môžu zosobášiť už teraz.

Rakúsko je 16. krajinou v Európe a 26. na celom svete, ktorá manželstvo sprístupnila všetkým, uviedla americká občianskoprávna organizácia Lambda Legal bojujúca za práva lesieb, gejov, bisexuálnych a transrodových osôb (LGBT).

debata chyba
Viac na túto tému: #Rakúsko #homosexuáli #sobáše homosexuálov