Talianski študenti sa búria proti návrhom týkajúcim sa rezortu školstva

13.10.2018 09:26
Študenti, protest, demonštrácia, školstvo,...
Študenti v 50 mestách Talianska protestovali v piatok proti plánom vlády týkajúcim sa školstva. Autor: ,

Študenti v 50 mestách Talianska protestovali v piatok proti plánom vlády týkajúcim sa školstva, informovala v sobotu agentúra AP. Išlo o prvú vlnu nepokojnosti s novou talianskou populistickou vládou, dodala AP.

Študenti kritizovali nedostatok finančných prostriedkov na učebnice, dopravu a opravy školských budov, z ktorých mnohé v dôsledku znižovania výdavkov na školstvo v uplynulých rokoch neprešli modernizáciou.

Študenti tiež protestovali proti návrhu, aby deti cudzincov narodené v Taliansku mali právo získať občianstvo automaticky, a nie až po dovŕšení 18. roku.

Agentúra AP informovala, že asi 3000 študentov v Ríme ukončilo svoj protest pred ministerstvom školstva, kde sa chceli stretnúť s príslušným ministrom – ten k nim však nevyšiel. V Turíne zasa pálili bábky s podobizňami podpredsedov vlády Mattea Salviniho a Luigiho Di Maia.

Kým Salviniho študentské protesty rozhnevali a z ich podnecovania obvinil „rôzne centrá“ a niektorých stredoškolských učiteľov, minister hospodárstva a práce Di Maio reagoval vyhlásením, že dvere jeho ministerstva „sú otvorené“.

Taliansky parlament nedávno schválil vládny plán výdavkov, ktorý ráta so zavedením novej dávky pre ľudí v hmotnej núdzi, dôchodkovou reformou, či novou rovnou daňou. Ide o sľuby súčasnej vlády z predvolebnej kampane.

Dnešných päť rôznych sadzieb (od 23 po 43 percent) pre zdaňovanie príjmov fyzických osôb sa má v Taliansku zjednotiť pod jednu 20-percentnú sadzbu. Firmy by z príjmu po novom mali odvádzať 15-percentnú daň.

Súčasťou vládnych návrhov je aj zníženie veku odchodu do dôchodku, čím by sa malo uvoľniť 400-tisíc pracovných miest pre mladých Talianov.

#Taliansko #protest študentov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box červená kocka "L" červené ruže

Flower box červená kocka "L" červené ruže

49,99
Passion krémové ruže

Passion krémové ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk