„Obe strany hovorili o konci okupácie a mierovom riešení afgánskej otázky. Obe strany sa dohodli na pokračovaní týchto rokovaní,“ uviedol hovorca Talibanu Zabiulláh Mudžáhid.
Priame bojové operácie jednotiek USA a NATO boli v Afganistane ukončené už v roku 2014, v lete však bolo v krajine stále okolo 14-tisíc amerických vojakov. Washington sa posledný rok zameriava na donútenie Talibanu k rokovaniam, a to najmä vystupňovaním leteckých úderov.
Nemenovaný vysoko postavený člen Talibanu povedal Reuters, že Khalilzad požiadal vedenie radikálneho hnutia, aby vyhlásilo pokoj zbraní pre parlamentné voľby, ktoré Afganistan čakajú 20. októbra. Podľa ďalšieho zdroja sa hovorilo aj o „mieri a americkej prítomnosti v Afganistane“. Taliban požaduje výmenou za ukončenie násilností prepustenie svojich bojovníkov z väzníc afganskej vlády a rýchly odchod zahraničných jednotiek pôsobiacich po boku vládnych vojakov.
Khalilzad rokujúci za USA je diplomatom narodeným v Afganistane. Tento bývalý americký veľvyslanec v Kábule a Bagdade bol vedením rozhovorov s Talibanom poverený na začiatku septembra. V sobotu sa po desaťdňovej ceste, počas ktorej navštívil okrem Kataru aj Pakistan, Spojené arabské emiráty a Saudskú Arábiu, vrátil do Kábulu, aby o výsledkoch rokovaní informova afgánskeho prezidenta Ašrafa Ghaního.