V médiách minulý týždeň kolovala teória, že záznam mohol pochádzať z inteligentných hodiniek, ktoré mal novinár na sebe. Mobilný telefón si na konzulát vziať nemohol. Za nepravdepodobné to po detailnom rozbore označil odborník na moderné technológie Rory Cellan-Jones na spravodajskom serveri. Je možné, že Turci majú na konzuláte odpočúvacie zariadenie, alebo ho podstrčili jednému z údajných vrahov novinára, napísal denník The Guardian.
Tím vyšetrovateľov ku konzulátu prišiel v neoznačených policajných vozidlách a na otázky čakajúcich novinárov nereagoval. Prehľadanie konzulátu označuje agentúra AP za neobvyklé, pretože podľa viedenskej konvencie sú ambasády a konzuláty územím zastupovaného štátu. Rijád na prehliadku pristúpil, aby upokojil západných spojencov a medzinárodné spoločenstvá. Doteraz ale nepredložil dôkaz, že novinár z budovy zastupiteľského úradu odišiel. Pondelkový príchod upratovacej čaty s mopmi, odpadkovými vrecami a čistiacimi prostriedkami popri sociálnych sieťach zaznamenala aj agentúra AP, vysielala ho aj CNN.
Turecké médiá v pondelok tiež informovali, že miestna polícia pracuje s verziou, že Chášukdžího telo bolo na konzuláte rozpustené v kyseline. Už 6. októbra turecká polícia uviedla, že konzulát v rovnakom čase ako novinár, navštívilo 15 saudskoarabských úradníkov, ktorí prileteli dvoma lietadlami z Rijádu. V skupine bol podľa tureckej polície popredný forenzný expert, členovia saudskoarabskej tajnej služby a členovia kráľovskej gardy.
EÚ žiada objasniť osud novinára, z ktorého smrti Turecko obviňuje Rijád
Ministri zahraničných vecí krajín EÚ žiadajú plné objasnenie osudu nezvestného novinára Džamal Chášukdžího. Po ich pondelkovej diskusii v Luxemburgu to povedala novinárom šéfka úniovej diplomacie Federica Mogheriniová. Európska únia podľa nej očakáva v tejto kauze plnú spoluprácu úradov Saudskej Arábie s tureckými orgánmi.
Ankara postupne predkladá dôkazy, pre ktoré je Rijád pod stále silnejším medzinárodným tlakom.
„Plne podporujeme veľmi jednoznačné signály našich partnerov, Washingtonom počnúc,“ vyhlásila v pondelok na tlačovej konferencii Mogheriniová. EÚ je podľa nej v tejto otázke úplne „na jednej lodi“ s USA a tiež očakáva plné objasnenie prípadu.
Saudskoarabský kráľ povedal, že o nezvestnom novinárovi nič nevie
Americký prezident Donald Trump v pondelok telefonicky hovoril so saudským kráľom Salmánom o osude opozičného novinára Džamála Chášukdžího.
Salmán povedal, že o osude Chášakdžího nič nevie, napísal na twitteri Trump s tým, že do Rijádu posiela ministra zahraničia Mika Pompea, aby sa s panovníkom osobne stretol.
„Práve som hovoril s kráľom Saudskej Arábie, ktorý popiera, že by vedel, čo sa mohlo ‚nášmu saudskoarabskému občanovi‘ stať,“ napísal Trump, ktorý v tweete Salmána citoval. „Povedal, že úzko spolupracujú s Tureckom, aby našli odpovede,“ doplnil Trump.
Prehľadajú saudskoarabský konzulát, kde zmizol novinár Chášukdží
Dva týždne po zmiznutí saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího sa v pondelok uskutoční „inšpekcia“ priestorov konzulátu Saudskej Arábie v tureckom Istanbule. S odvolaním sa na turecké ministerstvo zahraničných vecí o tom informovala agentúra AP.
Práve pri vstupe do budovy saudskoarabského konzulátu bol Chášukdží videný naposledy. Z budovy už nevyšiel a v súčasnosti je nezvestný.
Nemenované zdroje tureckého rezortu diplomacie pre AP uviedli, že prehliadku priestorov konzulátu vykonajú tureckí a saudskoarabskí predstavitelia v pondelok v podvečerných hodinách.
Turecké úrady sa obávajú, že Chášukdžího, ktorý pre americké noviny The Washington Post písal kritické články o saudskoarabskom korunnom princovi Muhammadovi bin Salmánovi, mohli dať zavraždiť saudskoarabskí predstavitelia.
Objavili sa podozrenia, že telo Chášukdžího po vražde rozrezali. Saudská Arábia nazvala podozrenia o svojom zapojení do prípadu zmiznutia novinára za „nepodložené“, doposiaľ však nepodala vysvetlenie, ako Chášukdží zmizol počas návštevy konzulátu, kým na neho pred budovou čakala jeho snúbenica.
Saudská Arábia pohrozila odvetou v prípade sankcií pre nezvestného novinára
Saudská Arábia pohrozila v nedeľu odvetnými opatreniami proti akýmkoľvek sankciám voči krajine v súvislosti s nezvestným novinárom Džamálom Chášukdžím, informuje agentúra AP.
Podľa amerického prezidenta Donalda Trumpa si táto na ropu bohatá krajina zaslúži „prísny trest“ v prípade, že je zodpovedná za zmiznutie a predpokladanú vraždu prispievateľa amerických novín The Washington Post Chášukdžího.
Varovanie Saudskej Arábie prišlo v čase stupňujúcich sa medzinárodných obáv v súvislosti s nezvestnosťou Chášukdžího. Ten zmizol ešte 2. októbra po tom, ako vstúpil do budovy saudskoarabského konzulátu v tureckom Istanbule, aby si tam vyzdvihol potrebné dokumenty pre sobáš s jeho tureckou snúbenicou.
Americkí poslanci pohrozili prísnymi trestnými opatreniami voči Saudskoarabom, pričom Nemecko, Francúzsko a Británia spoločne vyzvali na „vierohodné vyšetrovanie“ prípadu nezvestného novinára. Saudská Arábia akýkoľvek podiel na zmiznutí Chášukdžího odmieta.
Chášukdží rozsiahlo písal o Saudskej Arábii pre Washington Post, pripomína AP. Kritizoval pritom vojnu v Jemene, ako aj nedávny diplomatický spor s Kanadou v súvislosti so zatknutím aktivistov za práva žien. Táto politika sa považuje za iniciatívu saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána.