Demonštranti v Kyjeve vtrhli do sídla proruskej strany

Vandali počas nedeľňajšieho pochodu nacionalistov a radikálov v Kyjeve vtrhli do sídla proruskej politickej strany, informovala tlačová agentúra DPA.

15.10.2018 15:58
Ukrajina nacionalisti radikáli pochod kyjev Foto: ,
Ukrajinskí nacionalisti na pochode pri príležitosti štátneho sviatku - Dňa obrancu Ukrajiny.
debata (243)

Videozábery zverejnené na internete zachytávajú demonštrantov, ako vnikajú do sídla Sociálnodemokra­tickej strany Ukrajiny-zjednotenej (SDPU-o). V budove boli podľa informácií polície rozbité okná, zničený nábytok a steny postriekané sprejom.

Strana SDPU-o je úzko prepojená s ukrajinským politikom a veľkopodnikateľom Viktorom Medvedčukom, ktorý je známy svojím blízkym vzťahom k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Medvedčuk nesúhlasí so snahou Ukrajiny vstúpiť do Európskej únie. Bol aj jedným z hlavných vyjednávačov v úsilí o prepustenie väzňov, ktorých zajali počas prebiehajúceho konfliktu na východe Ukrajiny.

Pochodom si nacionalisti a pravicoví radikáli pripomenuli 76. výročie založenia Ukrajinskej povstaleckej armády, ktorá počas druhej svetovej vojny bojovala tak proti Červenej armáde, ako aj proti Wehrmachtu. Pochod sa koná v Kyjeve od roku 2014. Od roku 2015 je tento deň (14. október) na Ukrajine štátnym sviatkom, oslavovaným ako Deň obrancu Ukrajiny.

243 debata chyba
Viac na túto tému: #Kyjev #Ukrajina #nacionalisti