Löfven má na vytvorenie novej švédskej vlády dva týždne

Predsedu Švédskej sociálnodemokratickej strany a úradujúceho švédskeho premiéra Stefana Löfvena poveril predseda parlamentu Andreas Norlén zostavením vlády. Na rokovania s možnými budúcimi koaličnými partnermi dva týždne. Došlo k tomu po tom, ako mandát na zostavenie vlády vrátil líder švédskej Umiernenej strany Ulf Kristersson, ktorý v nedeľu oznámil, že nedokázal získať dostatočnú parlamentnú podporu.

, 15.10.2018 21:11
Stefan Löfven Foto: ,
Stefan Löfven
debata

Löfvenove vyhliadky na sformovanie koalície sú však podľa tlačovej agentúry Reuters podobne bezútešné, ako boli tie Kristerssonove.

Samotný premiér uviedol, že vytvorenie novej vlády si bude vyžadovať „ťažkú a zrejme zdĺhavú prácu“ a netreba očakávať rýchle riešenie, keďže je jasné, že na ceste ostávajú „mnohé prekážky“.

Švédsko je v patovej situácii od volieb z 9. septembra, v ktorých si väčšinu v 349-člennom parlamente nezaistili ani stredopravicová opozičná Aliancia štyroch strán pod vedením Kristerssona (143 kresiel), ani Löfvenov stredoľavicový blok (144 kresiel). Oba tábory vylúčili dohodu s protiimigračnou, pravicovo-populistickou stranou Švédski demokrati, ktorá by s 62 mandátmi mohla byť jazýčkom na váhach.

Agentúra Reuters predpokladá, že Löfven bude pri zostavovaní vlády čeliť podobným prekážkam ako Kristersson. Na spoluprácu sa totiž bude snažiť zlákať najmä strany patriace k Aliancii, a síce Liberálov a Stranu stredu. Tie však vyjadrujú vieru, že premiérom krajiny sa napriek všetkému stane Kristersson, a svoj blok zrejme neopustia. Samotný Löfven zase tieto strany odmietol podporiť v prípade, že by ho nenechali vo funkcii premiéra.

„Strany musia prehodnotiť situáciu, v ktorej sa nachádzajú, ak máme v tomto procese pokračovať,“ povedal v pondelok predseda švédskeho parlamentu Norlén, keď oznámil, že zostavením vlády poveril Löfvena. Ten 25. septembra neobstál v hlasovaní o vyslovení dôvery v parlamente. Löfven bude úradovať ako dočasný predseda vlády až do vytvorenia nového kabinetu.

debata chyba
Viac na túto tému: #Švédsko #zostavenie vlády #Stefan Löfven
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy