Afganské voľby boli chaotické a krvavé aj v druhý deň

Ani druhý deň afganských prezidentských volieb sa nezaobišiel bez útokov zo strany militantov, ktorí už vopred avizovali, že sa budú snažiť voľby narušiť. Pri prvom vážnejšom nedeľňajšom útoku, ktorý sa odohral v severoafganskej provincii Nangarhár, zahynulo 11 ľudí vrátane šiestich detí. O výbuchu nastraženej bomby informoval hovorca guvernéra tejto provincie Attahulláh Chugjání. K útoku sa zatiaľ nikto nepriznal, v oblasti však operuje al-Kájda aj Islamský štát.

21.10.2018 08:10 , aktualizované: 16:52
Afganistan voľby parlamentné Foto: ,
Ženy čakajú v rade pred volebnou miestnosťou v Heráte počas parlamentných volieb v Afganistane.
debata (15)

V sobotu, v prvý volebný deň, po celom Afganistane zaznamenali až 200 útokov. Ten najväčší sa odohral tesne pred zatvorením volebných miestností na severe Kábulu, kde sa pred volebnou miestnosťou odpálil samovražedný atentátnik. Útoky a násilnosti zaznamenali počas prvého volebného dňa až v 19 z celkového počtu 32 afganských provincií. Na viacerých miestach krajiny militanti strieľali priamo na volebné miestnosti, či na cesty vedúce k nim. Na celom území Afganistanu zahynulo v sobotu pri útokoch 27 civilistov a 11 príslušníkov bezpečnostných síl.

V dôsledku bezpečnostných hrozieb zostalo v nedeľu zatvorených najmenej 148 hlasovacích miestností.

Zo 401 volebných miestností, ktoré sa mali otvoriť, tak urobilo iba 253, pokým ostatné ostali zatvorené, informovala Nezávislá volebná komisia.

Ruttig: Najhoršie voľby

V sobotu sa malo otvoriť celkovo 4900 hlasovacích miestností, ale niektoré tak vôbec neurobili, iné nemali hlasovací materiál a ďalšie zápasili s technickými problémami.

Thomas Ruttig, spolupredseda organizácie Afghanistan Analysts Network, označil voľby za najhoršie, aké monitoroval od roku 2004. Opísal ich ako chaotické a slabo pripravené, pričom biometrické zariadenia dorazili príliš neskoro a hlasovanie nedostatočne kontrolovala volebná komisia.

Podľa šéfa Nezávislej volebnej komisie Abdula Badího Sajáta v sobotu odvolilo viac ako tri milióny z celkového počtu 8,8 milióna registrovaných voličov. Najvyššia volebná účasť bola v metropole Kábul, najnižšia naopak v provincii Uruzgán na juhu krajiny. V nedeľu ešte otvorili 401 volebných miestností, z toho 45 sa nachádza v Kábule.

Sobotňajší prvý deň volieb, prvých parlamentných od roku 2010, sprevádzal veľký chaos a volebná komisia večer sama priznala, že z niektorých volebných oblastí nemá zatiaľ žiadne správy a teda nevie, či v nich voľby prebehli v poriadku.

Vďaka komplikovanému volebnému systému, komplikovanej bezpečnostnej situácii a čiastočne aj nedostatočnej praxi v organizovaní volieb sa nedajú výsledky očakávať okamžite, ako je to zvykom v západných krajinách, ale až za dlhé týždne. Ako informoval hovorca volebnej komisie Azíz Ismaílí, predbežné výsledky by komisia chcela zverejniť do polovice novembra a konečné výsledky budú k dispozícii podľa všetkého až koncom decembra.

K chaotickej situácii prispieva aj to, že nie všade v krajine sa voľby konajú naraz. V provincii Kandahár sa uskutočnia až o týždeň, pričom dôvodom na odklad bola nedávna vražda vplyvného šéfa miestnych bezpečnostných jednotiek Abdula Razíka. V provincii Ghazní voľby odložili z dôvodu obáv o bezpečnosť voličov dokonca až na budúci rok.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Afganistan #parlamentné voľby