Bulharská vláda prežila hlasovanie o návrhu na vyjadrenie nedôvery

24.10.2018 10:46
Bojko Borisov
Bulharský premiér Bojko Borisov. Autor: ,

Bulharská opozícia neuspela v stredu v parlamente s návrhom na vyslovenie nedôvery vláde premiéra Bojka Borisova, podaným v súvislosti so snahami o reformu zdravotníctva. Informovala o tom agentúra Reuters.

Za návrh hlasovalo 99 poslancov, proti sa však vyslovilo 133 zákonodarcov zo stredopravej vládnej koalície. Na vyslovenie nedôvery bolo v 240-člennom Národnom zhromaždení potrebných najmenej 121 hlasov.

Išlo už o tretí pokus hlavnej opozičnej Bulharskej socialistickej strany (BSP) o zosadenie tretej Borisovovej vlády od jej nástupu do funkcie v máji 2017, pripomenula tlačová agentúra BTA.

Predsedníčka BSP Kornelija Ninovová uviedla, že jej strana chce poukázať na zlý stav zdravotníckych služieb v krajine a na to, že vláda túto situáciu dosiaľ nezlepšila. Pri podaní návrhu na vyslovenie nedôvery kabinetu uviedla, že mnohí občania nemajú k týmto službám prístup, pretože nie je dostatok lekárov alebo nemajú peniaze na liečbu, pričom z Bulharska pre nízke mzdy hromadne odchádzajú lekári a zdravotné sestry. Nemocnice sú okrem toho vysoko zadlžené.

Návrh prišiel v čase, keď bulharské ministerstvo zdravotníctva spustilo verejnú diskusiu o reformách finančného modelu pre zdravotníctvo, potrebných na zlepšenie služieb v tomto sektore.

#hlasovanie o nedôvere #Bulharsko #Bojko Borisov
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku