Saudi chceli Chášakdžího "len" nadrogovať, polícia prehľadá studňu

Turecké úrady dostali povolenie prehľadať studňu v záhrade saudskoarabského konzulátu v Istanbule, kde bol zavraždený saudskoarabský novinár Džamál Chášakdží. Informovala o tom v stredu turecká televízna stanica NTV. Agentúra Anadolu pôvodne informovala, že Saudská Arábia takéto povolenie odmietala tureckým vyšetrovateľom vydať. Očakáva sa, že studňu prehľadajú ešte v stredu.

, 24.10.2018 16:52
chášakdží Foto: ,
Tureckí vyšetrovatelia odchádzajú z istanbulského podzemného parkoviska, kde našli auto patriace saudskoarabskému konzulátu.
debata (28)

Dva od seba nezávislé zdroje informovali v utorok televíziu Sky News, že sa našli „rozsekané“ časti Chášakdžího tela, pričom podľa jedného z týchto zdrojov ich objavili v záhrade domu generálneho konzula. Táto informácia sa však zatiaľ nepotvrdila.

Turecká polícia v uplynulých dňoch prehľadala saudskoarabský konzulát, rezidenciu generálneho konzula, ako aj vozidlá patriace konzulátu v snahe zhromaždiť dôkazy v prípade, ktorý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označuje za „brutálnu vraždu“ Chášakdžího. Podľa Erdogana je jeho krajina rozhodnutá nedopustiť, aby všetci tí, čo sú zodpovední za zavraždenie novinára, unikli pred spravodlivosťou. Takisto sa zaviazal, že Turecko sa podelí „transparentným spôsobom“ o akékoľvek nové dôkazy, ktoré získa pri vyšetrovaní prípadu.

CNN: Saudi chceli jeho návrat

Saudská Arábia najskôr popierala, že by niečo vedela o zmiznutí novinára. Neskôr saudskí úradníci uviedli, že pôvodným plánom bolo Chášakdžího presvedčiť, aby sa vrátil do vlasti. Ak by odmietol, povedal úradník pre CNN, ďalším krokom by bolo nadrogovať ho sedatívom a odviezť do úkrytu v Istanbule za 48 hodín. Ak by sa stále aj po tom odmietal vrátiť, nechali by ho údajne ísť, tvrdí zdroj.

V nedeľu saudskoarabský minister zahraničných vecí Ádil Džubajr oficiálne označil zabitie novinára za „vraždu“. Saudská Arábia uviedla, že pre podozrenie z podielu na tomto čine bolo zadržaných 18 osôb. Turecké médiá aj tureckí predstavitelia tvrdia, že 59-ročného novinára žijúceho v USA zavraždilo a rozštvrtilo 15-členné saudskoarabské komando.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #turecko #Istanbul #Rijád #Džamál Chášakdží
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy