Mayová sa na rokovaní konzervatívcov dočkala podpory

24.10.2018 23:06
Theresa Mayová
Britská premiérka Theresa Mayová. Autor: ,

Britská premiérka Theresa Mayová v stredu večer rokovala za uzavretými dverami s konzervatívnymi poslancami, a to krátko po stretnutí sa s českým premiérom Andrejom Babišom. Od straníckych kolegov sa jej podľa agentúry Reuters na rokovaní dostalo veľkej podpory a podarilo sa jej odvrátiť pozornosť od kritiky jej stratégie v rokovaniach o brexite.

Britský denník The Guardian napísal, že Mayová bola pri príchode uvítaná hlasným tlkotom na stoly, čo je podľa denníka pri podobných stretnutiach bežná prax vyjadrenia súhlasu s politikom.

„Brilantne stranu zjednotila, aspoň pre dnešok,“ citoval Reuters nemenovaného poslanca, ktorý sa stretnutia zúčastnil. „Bolo to dobré rokovania,“ uviedol druhý a doplnil, že väčšina konzervatívcov chce ťahať za jeden povraz, pretože riziko je príliš veľké.

Podľa bývalej ministerky Amber Ruddovej dokázala Mayová získať priazeň sály, iný poslanec podľa stanice BBC obrazne o ovzduší schôdzky poznamenal, že namiesto predhodenia levom došlo na maznanie so zvieratkami.

Británia má z EÚ odísť už 29. marca, ale celkovú „rozvodovú dohodu“ nemožno uzatvoriť kvôli dlhotrvajúcemu sporu o takzvanú poistku, ktorá by zabezpečila „mäkkú“ čiže teraz ľahko priepustnú severoírsko-írsku hranicu aj v prípade, že nebude včas dohodnutá podoba budúcich obchodných vzťahov medzi Britániou a EÚ.

Mnoho vodcovských podnikateľov a investorov sa obáva situácie, že by politici mohli dohodu poslať ku dnu, a tým vystaviť piatu najväčšiu ekonomiku sveta „tvrdému“ brexitu, čo by vydesilo trhy a upchalo obchodné cesty.

Mayová rozhnevala zástancov aj odporcov brexitu, keď minulý týždeň nedokázala na summite EÚ dospieť k dohode a namiesto toho nastolila možnosť predĺžiť prechodné obdobie po britskom odchode v snahe pomôcť konaniam z časovej tiesne.

Podľa zverejneného prieskumu spoločnosti Ipsos MORI rekordnému počtu 78 percent opýtaných chýba dôvera v premiérkinu schopnosť dosiahnuť dobrú dohodu s Bruselom. V septembri to bolo 70 percent.

#EÚ #Veľká Británia #Brexit #Theresa Mayová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku