Rijád klamal. Vražda Chášakdžího bola naplánovaná

Podozriví z vraždy novinára Džamála Chášakdžího na saudskoarabskom konzuláte v Turecku konali zámerne. Uviedla to vo štvrtok saudskoarabská prokuratúra. Jej vyhlásenie je v rozpore s predošlým oficiálnym vysvetlením Rijádu, že saudskoarabský novinár prišiel o život pri "pästnom súboji", pripomína agentúra DPA.

25.10.2018 13:56
Saudská Arábia, novinár, zmiznutie, nezvestný... Foto: ,
Dopisovateľ denníka Washington Post a kritik režimu v Rijáde Džamál Chášakdží.
debata (52)

Informácie z tureckej strany naznačujú, že konanie podozrivých v Chášakdžího prípade bolo vopred pripravené, konštatovala saudskoarabská prokuratúra. Tá vyšetruje podozrivých na základe dôkazov poskytnutých spoločným vyšetrovacím tímom Saudskej Arábie a Turecka, uvádza agentúra Reuters.

Rijád popieral, že by čokoľvek vedel o tom, čo sa stalo 59-ročnému novinárovi, a až minulú sobotu oznámil, že Chášakdží zomrel na konzuláte pri „pästnom súboji“. Neskôr saudskoarabský minister zahraničných vecí Ádil Džubajr označil novinárovu smrť za „vraždu“ spáchanú pri „zločineckej operácii“.

Miesto, kde sa nachádza telo Chášakdžího, stále nie je známe.

Provládne turecká médiá posledné tri týždne takmer denne prinášajú informácie uniknuté z vyšetrovania vraždy a aj podrobnosti z údajných nahrávok. V správach týchto médií sa tvrdí, že Chášukdžího mučilo a zavraždilo 15-členné „komando zabijakov“ zo Saudskej Arábie. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan sa v stredu zaviazal, že „nedovolia zodpovedným osobám vyhnúť sa spravodlivosti“.

Šéfka CIA si v Turecku vypočula nahrávky

Riaditeľka americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) Gina Haspelová si počas svojej návštevy Turecka vypočula zvukové nahrávky vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášakdžího. V stredu večer o tom informoval denník Washington Post s odvolaním sa na nemenované zdroje oboznámené s prípadom.

Denník v správe citoval jeden zdroj, ktorý zvukový dôkaz označil za „závažný a presvedčivý“ a dodal, že tento materiál bude možno ešte viac nútiť Spojené štáty, aby donútili Saudskú Arábiu zodpovedať sa za Chášakdžího smrť. Nie je jasné, kto Haspelovej prehral zvukové záznamy. Ankara zatiaľ túto správu Washington Post oficiálne nepotvrdila ani nepoprela, uviedla vo štvrtok tlačová agentúra DPA.

Chášakdží, hlasný kritik saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána a prispievateľ denníka Washington Post, zmizol 2. októbra, keď vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v tureckom Istanbule.

52 debata chyba
Viac na túto tému: #Turecko #Saudská Arábia #konzulát #vražda novinára #Džamál Chášakdží