Severná a Južná Kórea odstránili aj posledné zbrane z demilitarizovanej zóny

Obe Kórey odstránili vo štvrtok z demilitarizovanej zóny (DMZ) posledné palné zbrane a hliadkovacie stanovištia pochádzajúce z éry studenej vojny. Informoval o tom denník The Japan Times s odvolaním sa na juhokórejské ministerstvo obrany.

25.10.2018 15:15
kórea, severná, južná, míny, hľadanie, mína Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (5)

Spoločná bezpečnostná oblasť, známa tiež ako mierová dedina Pchanmundžom, je historickým ohniskom diplomacie od rozdelenia Kórejského polostrova v roku 1953.

Ide o jediný bod na prísne stráženej 250-kilometrovej hranici, kde na seba už desaťročia navzájom striehnu ozbrojení vojaci z Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR) a zložiek OSN pod americkým velením.

„V piatok budú všetky stráže odzbrojené. Všetko ide podľa plánu,“ uviedla hovorkyňa juhokórejského rezortu obrany. Ide o súčasť nedávneho politického odmäku medzi Soulom a Pchjongjangom, ktorý naberá na obrátkach.

DMZ bola klasifikovaná ako neutrálna zóna do incidentu v roku 1976, keď dvaja severokórejskí vojaci napadli v DMZ skupinu pracovníkov; incident si vyžiadal dvoch mŕtvych Američanov.

Po demilitarizácii bude DMZ strážená 35 neozbrojenými vojakmi z každej strany a zároveň bude pre návštevníkov a turistov zavedená „sloboda pohybu“, vyplýva z dohody podpísanej medzi oboma štátmi v septembri.

Južná Kórea a Severná Kórea, ktoré sú technicky stále vo vojnovom stave, sa na septembrovom summite juhokórejského prezidenta Mun Če-ina a severokórejského vodcu Kim Čong-una dohodli na zmiernení vojenského napätia na hraniciach. Obe strany minulý týždeň dokončili odstraňovanie pozemných mín v DMZ.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Severná Kórea #Južná Kórea