Saudskoarabský minister k vražde Chášukdžího: Svet reaguje dosť hystericky

Zavraždenie saudskoarabského novinára Džamála Chášakdžího "podkopáva regionálnu stabilitu", vyhlásil v sobotu na bezpečnostnej konferencii v Bahrajne americký minister obrany James Mattis.

27.10.2018 11:03
Chášakdží Foto: ,
"Dvojník" Džamála Chášakdžího, ktorý opustil ambasádu v Istanbule v oblečení, ktoré patrilo novinárovi. Vľavo samotný Chášakdží pri príchode na ambasádu. Archívna snímka.
debata (37)

Podľa agentúry AP však Mattis nespomenul Saudskú Arábiu v súvislosti s vraždou. Len poznamenal, že americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo zrušil víza Saudskoarabom, ktorí mali byť do vraždy zapletení.

Na konferencii v Bahrajne bol prítomný aj saudskoarabský minister zahraničných vecí Ádil Džubajr. Vyhlásil, že svet reaguje na vraždu Chášakdžího „dosť hystericky“. Ľudia podľa neho vinia z vraždy Saudskú Arábiu, pritom vyšetrovanie sa ešte neskončilo. Sľúbil, že páchatelia budú postavení pred spravodlivosť.

Chášakdží, hlasný kritik saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána a prispievateľ denníka Washington Post, zmizol 2. októbra, keď vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v tureckom Istanbule.

Rijád najskôr popieral, že by čokoľvek vedel o tom, čo sa stalo 59-ročnému novinárovi, a až minulú sobotu oznámil, že Chášakdží zomrel na konzuláte pri „pästnom súboji“. Neskôr saudskoarabský minister zahraničných vecí Ádil Džubajr označil novinárovu smrť za „vraždu“ spáchanú pri „zločineckej operácii“.

Zatiaľ posledný vývoj v kauze nastal vo štvrtok, keď saudskoarabská prokuratúra uviedla, že podľa existujúcich dôkazov bola táto vražda úkladná, teda vopred premyslená a naplánovaná. Rijád však zároveň popiera, že by mala vo vražde prsty kráľovská rodina, a viní naopak „ničomných agentov“.

Miesto, kde sa nachádza telo Chášakdžího, stále nie je známe. Podľa jedného z nemenovaných zdrojov, na ktoré sa odvolávala televízna stanica Sky News, bol novinár na saudskoarabskom konzuláte v Turecku rozsekaný na kúsky a jeho tvár bola znetvorená.

37 debata chyba
Viac na túto tému: #Džamál Chášakdží