Erdogan, Putin, Macron a Merkelová vyzvali na politický proces v Sýrii podporovaný OSN

Lídri Turecka, Ruska, Francúzska a Nemecka sa v sobotu zišli v Istanbule na summite, počas ktorého diskutovali o bezpečnosti, humanitárnej a politickej situácii v Sýrii. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, prezidenti Ruska a Francúzska Vladimir Putin a Emmanuel Macron a nemecká kancelárka Angela Merkelová zopakovali svoje výzvy na politický proces podporovaný Organizáciou Spojených národov, ktorý by v krajine ukončil vojnu.

27.10.2018 18:41, aktualizované: 20:30
MIDEAST-CRISIS/SYRIA-TURKEY Foto: ,
Zľava stretnutie nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ruského prezidenta Vladimira Putina, tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v Istanbule.
debata (17)

V spoločnom vyhlásení štvorica politikov po summite tiež vyzvala na zvolanie komisie, ktorá by sa mala zísť do konca roka a začala by pracovať na reforme sýrskej ústavy potrebnej k slobodným a spravodlivým voľbám v krajine.

Lídri v stanovisku okrem iného vyjadrili aj podporu snahám o sprostredkovanie „bezpečného a dobrovoľného“ návratu sýrskych utečencov do vlasti. Zároveň však zamietli „separatistické agendy zamerané na oslabovanie suverenity a územnej integrity Sýrie ako aj národnej bezpečnosti susedných krajín“.

Mierovej dohode však ešte bráni mnoho prekážok, pripomína agentúra AP. Medzi ne patria napríklad aj rozdielne názory na sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada, ktorého podporujú Rusko a Irán. Západ ho naopak odsudzuje za to, čo nazýva bezohľadným útokmi na civilistov. Turecko zase podporuje povstalcov, ktorí sa ho snažia zvrhnúť.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Sýria #Angela Merkelová #Vladimir Putin #Recep Tayyip Erdogan #Emmanuel Macron
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy