Šéf Pentagónu hovoril so saudskoarabským ministrom o vražde Chášakdžího

Americký minister obrany Jim Mattis potvrdil v nedeľu stretnutie so saudskoarabským šéfom diplomacie Ádilom Džubajrom, v rámci ktorého vyzval na úplné a transparentné vyšetrenie smrti saudskoarabského novinára Džamála Chášakdžího. Mattis s Džubajrom rokoval o zabití kritika Rijádu v sobotu v metropole Bahrajnu Manáma v rámci bezpečnostnej konferencie.

28.10.2018 17:29
James Mattis Foto:
Šéf Pentagonu James Mattis.
debata (10)

Šéf Pentagónu to povedal novinárom po príchode do Prahy, kam pricestoval pri príležitosti osláv 100. výročia vzniku Československa a kde má na programe stretnutie sa s českým premiérom Andrejom Babišom.

„Hovorili sme o tom. O potrebe transparentnosti a úplného a dôkladného vyšetrenia,“ povedal novinárom, ktorí ho sprevádzali do Prahy.

„(Bol tam) úplný súhlas ministra zahraničných vecí Džubajra, žiadne výhrady,“ objasnil Mattis s tým, že v tomto smere medzi nimi panovala zhoda. Samotný Džubajr mu povedal, že „musíme vedieť, čo sa stalo“. O čom konkrétne hovorili však nepriblížil.

Chášakdží, hlasný kritik saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána a prispievateľ denníka Washington Post, zmizol 2. októbra, keď vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v tureckom Istanbule.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Jim Mattis #Džamál Chášakdží