Brazília volí nového prezidenta

Brazília si v druhom a rozhodujúcom kole volí prezidenta. V súboji sa stretli dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola - krajne pravicový kandidát Jair Bolsonar a ľavicový líder Fernando Haddad. Informovala o tom agentúra DPA.

28.10.2018 17:41
BRAZIL-ELECTION/ Foto: ,
Brazílčania volia prezidenta.
debata

Svoj hlas môže v nedeľu odovzdať 147 milióna oprávnených voličov.

Predvolebné prieskumy tesne pred hlasovaním sa mierne rozchádzali, 63-ročný Bolsonaro v nich dosahoval podporu verejnosti na úrovni 55–57 percent. Ľavicovému 55-ročnému Haddadovi v nich vyjadrovalo podporu zhruba 43–46 percent opýtaných.

Bolsonaro vyzdvihuje vojenský režim, ktorý bol v krajine v rokoch 1964–85, a prisľúbil, že do ministerských pozícií dosadí generálov. Okrem toho sa nevyberavo vyjadruje o černochoch, ženách a homosexuáloch.

Charizmatický Bolsonaro ťaží zo sklamania brazílskej spoločnosti ohľadom Haddadovej Strany pracujúcich (PT) bývalého brazílskeho prezidenta Luiza Inácia Lulu da Silvu, ktorá je zapletená do korupčných škandálov. V minulotýždňovom prejave sľúbil v prípade svojho volebného víťazstva také „upratovanie, aké Brazília ešte nezažila“.

Bolsonaro dostal v prvom kole prezidentských volieb mnoho hlasov na juhu Brazílie, kde ležia veľké mestá ako Rio de Janeiro, Sao Paulo či Belo Horizonte. Jeho menej charizmatický protikandidát Haddad si viedol dobre na chudobnejšom severe.

Prvé kolo brazílskych prezidentských volieb sa konalo 7. októbra.

debata chyba
Viac na túto tému: #Brazília #Jair Bolsonaro #Fernando Haddad