Úradujúci švédsky premiér Löfven vrátil mandát na zostavenie vlády

Úradujúci švédsky premiér Stefan Löfven sa vzdal snáh o zostavenie novej vlády na základe výsledkov septembrových volieb, z ktorých nevzišiel jednoznačný víťaz. Informovala o tom v pondelok agentúra DPA.

29.10.2018 13:00
Stefan Löfven Foto: ,
Stefan Löfven.
debata

Vytvorením vlády poveril lídra sociálnych demokratov Löfvena 15. októbra predseda parlamentu Andreas Norlén. Stalo sa tak po tom, ako s mandátom na vytvorenie nového kabinetu neuspel šéf konzervatívnej Umiernenej strany Ulf Kristersson, ktorý nedokázal získať dostatočnú parlamentnú podporu.

Podobne dopadol aj úradujúci premiér Löfven, ktorý svoj neúspech oficiálne priznal v pondelok. „Podľa informácií, ktoré som doposiaľ získal, v súčasnosti neexistujú podmienky na to, aby som mohol vytvoriť vládu tolerovanú parlamentom,“ uvádza sa v Löfvenovom stanovisku, ktoré tlmočil predsedovi parlamentu.

O ďalšom postupe by sa mal Andreas Norlén radiť s predstaviteľmi ďalších parlamentných strán na stretnutí, ktoré sa má uskutočniť v priebehu pondelka.

Stefan Löfven je švédskym premiérom od roku 2014; 25. septembra neobstál v hlasovaní o vyslovení dôvery v parlamente. Vládu však dočasne vedie až do vytvorenia nového kabinetu.

Švédsko je v patovej situácii od volieb z 9. septembra, v ktorých si väčšinu v 349-člennom parlamente nezaistili ani stredopravicová opozičná Aliancia štyroch strán pod vedením Kristerssona (143 kresiel), ani Löfvenov stredoľavicový blok (144 kresiel).

Oba tieto tábory vylúčili dohodu s protiimigračnou, pravicovo-populistickou stranou Švédski demokrati, ktorá by s 62 mandátmi mohla byť jazýčkom na váhach.

debata chyba
Viac na túto tému: #Švédsko #Stefan Löfven