Šéf NATO vyzval Rusko, aby podrobne informovalo o novom raketovom systéme

31.10.2018 21:56
Jens Stoltenberg
Šéf NATO Jens Stoltenberg. Autor: ,

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg vyzval v stredu Rusko, aby poskytlo podrobnosti ohľadne nového raketového systému, ktorý je podľa Spojených štátov a ďalších spojencov porušením Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF). Informovala o tom agentúra AP.

„Je nám ľúto, že Rusko nerešpektovalo naše výzvy“ v súvislosti s transparentnosťou raketového systému, povedal Stoltenberg v centrále NATO v Bruseli, kde v stredu zasadala Rada NATO-Rusko na úrovni veľvyslancov.

Neochota Ruska diskutovať posilňuje podľa Stoltenberga presvedčenie NATO, že tento systém „predstavuje vážne riziko pre strategickú stabilitu euroatlantického priestoru“.

NATO sa obáva, že vďaka vývoju systému rakiet 9M729 s plochou dráhou letu a odpaľovaných zo zeme bude môcť Moskva bez varovania alebo takmer bez varovania zaútočiť v Európe jadrovými zbraňami. Aliancia sa taktiež obáva, že nový systém je v rozpore s INF.

Dohoda INF z roku 1987 medzi Moskvou a Washingtonom, ktorá zakázala použitie rakiet s doletom 500–5500 kilometrov, ukončila krízu, ku ktorej došlo v 80. rokoch 20. storočia rozmiestnením sovietskych rakiet RSD-10 s jadrovými hlavicami, namierených na hlavné mestá západného sveta.

Spojené štáty už nejaký čas podozrievajú Moskvu z porušovania INF, čo však Moskva popiera. Washington nedávno ohlásil zámer od tejto dohody odstúpiť.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Rusko #NATO #Jens Stoltenberg #Zmluva o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku