Produkty z konopy budú v Británii v špeciálnych prípadoch dostupné na predpis

Výrobky z konopy siatej budú od 1. novembra v Británii dostupné na predpis u špecializovaných lekárov, informovala vo štvrtok stanica BBC.

01.11.2018 15:19
debata (3)

Výroby z konopy budú môcť predpísať špecializovaní lekári v prípadoch, keď nepomáhajú ostatné lieky. Pomôcť by mali najmä deťom trpiacim závažnou epilepsiou, pacientom s nevoľnosťou a dávením v dôsledku chemoterapie, alebo ľuďom so svalovou strnulosťou spôsobenou ochorením skleróza multiplex.

Tabletky, kapsule a olej z konopy obsahujú látku THC, ktorá má priaznivé účinky. Účinky ďalšej látky, CBD, sú ešte stále predmetom výskumu.

Britská vláda ešte v júni oznámila, že prehodnotí zákaz liekov na báze konopy. Minister vnútra Sajid Javid vtedy povedal poslancom, že prípady – ako keď 12-ročnému chlapcovi trpiacemu epilepsiou odopreli konopný olej – ukazujú potrebu umožniť prístup k produktom na báze konopy tým, ktorým to môže prospieť.

„Zavedieme prísne kontroly,“ povedal Javis a dodal, že zmiernenie pravidiel v žiadnom prípade nemožno považovať za krok smerom k legalizácii marihuany na rekreačné účely. Fajčenie marihuany zostáva aj naďalej nepovolené.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #konope