Kto sa vyhne po Slovensku európskym zbrojovkám?

, 02.11.2018 12:00

V štátoch EÚ, ktoré sú mnohé aj členmi NATO, sa prízvukuje európske riešenie pri modernizácii armády. Často však zostáva len pri slovách, čo napríklad ukazuje obmena vojenského letectva. Veľké peniaze preto zarobia zbrojovky v USA.

Aktuálne modernizuje letku bojových strojov sedem európskych krajín. Dovedna sa hrá o zákazky v objeme najmenej 50 miliárd dolárov, prípadne aj viac, čo by bola podobná suma v eurách.

Bývalý slovenský premiér Robert Fico zdôrazňoval európske riešenie, ale nová vláda Petra Pellegriniho si vybrala americké lietadlá. Najnovšie podobne postupovalo Belgicko, ktoré oznámilo, že tiež kúpi stíhačky od výrobcov z USA. „Strategicky to ide proti európskym záujmom,“ posťažoval sa na rozhodnutie bruselskej vlády francúzsky prezident Emmanuel Macron, keď minulý týždeň navštívil Bratislavu.

Je známe, že Slovensko si obstará špičkovejšie americké stroje, ako sú švédske. Drahšie stíhačky F-16V vyhovovali nárokom ministerstva obrany 93 percentami, gripeny 82 percentami. „Nákup zrejme zväčší frustráciu európskych zbrojárskych firiem, ktoré vidia východoeurópske štáty ako najväčších prijímateľov peňazí z EÚ a pritom sa v oblasti obrany obracajú na obchodníkov v USA,“ upozornil nedávno odborný časopis Aviation Week.

Po Slovensku a Belgicku môžu pribudnúť ďalšie európske štáty na zoznam krajín, čo modernizujú svoje vojenské letectvo americkou technikou. Kto sa pridá spomedzi Bulharska, Fínska, Nemecka, Poľska a Švajčiarska?

Sofia je ochotná zaplatiť za osem strojov v prepočte necelú miliardu eur. Výrazne viac zarobí záujemca, ktorý uspeje v Helsinkách. Tamojšia vláda ráta, že kúpi stíhačky za 10 miliárd eur. Ponuky očakáva v budúcom roku, definitívne sa rozhodne do konca roku 2021.

Berlín vyjde modernizácia približne až na 20 miliárd eur. „Ministerka obrany Ursula von Leyenová povedala, že uprednostňuje Eurofighter, ale americké firmy Boeing a Lockheed Martin sa nevzdávajú,“ poznamenala agentúra Reuters.

Na druhej strane sa predpokladá, že takmer určite zbrojovky z USA uspejú vo Varšave. Finančné a ďalšie podrobnosti zatiaľ síce nie sú známe (vie sa iba to, že pôjde o výmenu 30 ruských strojov), ale Poliaci sa zjavne spoliehajú na to, že ak sa dohodnú s nejakým americkým výrobcom, Washington by mal súhlasiť so zriadením trvalej vojenskej základne na ich území, na čom im veľmi záleží.

V januári 2019 očakávajú predloženie ponúk v Berne. Švajčiari vyčlenia na nákup stíhačiek v prepočte takmer 8 miliárd eur. Odhaduje sa, že si obstarajú 30 až 40 kusov.

Naď: Úlohu zohrávajú aj geopolitické záujmy

Jaroslav Naď.

"Chápem, ak niekto otvorene povedal alebo naznačil našej vláde, že sa mala rozhliadnuť po európskom riešení. Na druhej strane naši spojenci v Európe oceňujú, že konečne nahradíme naše ruské stroje MiG-29,“ povedal pre Pravdu o obmene vojenského letectva v európskych štátoch Jaroslav Naď, riaditeľ Slovenského inštitútu pre bezpečnostnú politiku.

V čom vynikajú americké lietadlá a, naopak, v čom sú lepšie tie, čo sa vyrábajú v Európe?

Každé majú plusy aj mínusy. Dôležité je, aby štát posúdil, či chce najšpičkovejšie stroje za viac peňazí, alebo mu stačia lacnejšie v priemernej kvalite. Drahým riešením je napríklad Eurofighter, čo potvrdzuje fakt, že Rakúsko sa chce zbaviť týchto lietadiel, lebo ich prevádzka je finančne vysoko nákladná.

Ovplyvňujú rozhodovania pri obmene vojenskej letky aj geopolitické záujmy?

Určite, pričom to platí aj o vrtuľníkoch. Napríklad nová poľská vláda po nástupe k moci okamžite zrušila predbežnú dohodu o obstaraní francúzskych helikoptér a smeruje k nákupu amerických typu Black Hawk. Nevylučujem, že geopolitika ovplyvnila aj slovenskú vládu, ktorá si vybrala lietadlá F-16 z USA.

Môže sa Poľsko prikloniť k americkým strojom podobne ako Slovensko? Mohla by to byť protislužba za to, keby USA zriadili na poľskom území trvalú základňu, o čo ich žiada Varšava.

Je to vysoko pravdepodobné. Poliaci sa rozhodli pre nákup lietadiel piatej generácie, čomu vyhovujú iba americké stroje F-35. Istotne sa spoliehajú, že takto primajú Washington, aby splnil ich želanie o permanentnej základni.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v Bratislave povedal, že Belgicko ide strategicky proti európskym záujmom, lebo nakúpi stroje F-35 z USA. Môžu si to niektorí lídri v EÚ myslieť aj o Slovensku v súvislosti s obstaraním F-16?

Ak si to Belgicko môže finančne dovoliť, úplne ho chápem, pretože lepšia alternatíva F-35 v oblasti piatej generácie zavedených lietadiel jednoducho neexistuje. Stroje F-16, ktoré kúpi Slovensko, patria do štvrtej generácie, v ktorej je viacero prevádzkovaných typov. Chápem preto, ak niekto otvorene povedal alebo naznačil našej vláde, že sa mala rozhliadnuť po európskom riešení. Na druhej strane naši spojenci v Európe oceňujú, že konečne nahradíme naše ruské stroje MiG-29. Zrejme niektoré európske krajiny by viac nahnevalo to, keby sme západné stíhačky vymieňali za americké, a nie za európske. Slovensko sa však zbavuje ruskej vojenskej techniky.

© AUTORSKÉ PRÁVA VYHRADENÉ

#NATO #zbrojársky priemysel
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku