Ostatky zavraždeného novinára Chášakdžího údajne 'rozpustili'

, 02.11.2018 19:43, aktualizované: 22:51
Džamál Chášakdží Turecko Saudská arábia novinár
Podľa posledných informácií Chášakdžího telo rozsekali z dôvodu, že tak bolo následne jednoduchšie ho rozpustiť v kyseline. Autor: ,

Ostatky novinára Džamála Chášakdžího, ktorého podľa tureckej prokuratúry zavraždili a rozštvrtili na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule, následne "rozpustili". Uviedol to predstaviteľ tureckej vládnucej Strany spravodlivosti a rozvoja (AKP) Yasin Aktay, ktorého piatkové vyjadrenie pre denník Hürriyet prevzala tlačová agentúra AFP. Objednávka na vraždu Chášakdžího prišla "z najvyšších úrovní saudskoarabskej vlády", uviedol turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Úrad hlavného istanbulského prokurátora Irfana Fidana v stredu potvrdil, že Chášakdží sa stal obeťou úkladnej vraždy, pri ktorej ho ihneď po vstupe do priestorov zastupiteľského úradu uškrtili. Tento kritik saudskoarabského korunného princa, žijúci v americkom exile, zmizol 2. októbra, keď vošiel do priestorov konzulátu v Istanbule, aby si vyzdvihol doklady potrebné pre sobáš s tureckou snúbenicou.

„Teraz vidíme, že jeho telo nielen rozsekali, ale že sa ho zbavili rozpustením,“ povedal Atkay. Zopakoval tak skoršie vyjadrenie iného tureckého predstaviteľa pre denník Washington Post, do ktorého Chášakdží prispieval. Vyšetrovatelia podľa neho pracujú s verziou, že telo novinára bolo zničené pomocou kyseliny. Uviedol, že v záhrade konzulátu sa našli „biologické dôkazy“.

„Podľa posledných informácií, ktoré máme, telo rozsekali z dôvodu, že tak bolo jednoduchšie ho rozpustiť,“ dodal Atkay, jeden z poradcov tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. „Chceli docieliť, aby po tele nezostala žiadna stopa.“ Chášadžího snúbenica Hatice Cengizová v piatok vyhlásila, že to, čo s ním urobili, bolo „brutálne a barbarské“.

„Je teraz na medzinárodnom spoločenstve, aby priviedlo páchateľov pred spravodlivosť. Vedúcu úlohu by mali pritom zohrávať Spojené štáty,“ uviedla v článku zverejnenom viacerými médiami vrátane denníka Washington Post. Dodala, že vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa zaujala k tomuto prípadu postoj, ktorému „chýba morálny základ“.

Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo vo štvrtok pre americkú rozhlasovú stanicu KMOX povedal, že môže trvať ešte „niekoľko týždňov“, kým Washington nazbiera dostatok dôkazov potrebných na to, aby uvalil sankcie na osoby zodpovedné za vraždu Chášukdžího. Zároveň zdôraznil, rovnako ako už skôr i Trump, že Spojené štáty nemajú s Rijádom len dôležité obchodné, ale aj strategické vzťahy. „Chceme sa uistiť, že sa tieto vzťahy neporušia,“ dodal.

Erdogan: Príkaz zabiť Chášakdžího prišiel od saudskoarabskej vlá­dy

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan to uviedol v článku zverejnenom v piatok americkým denníkom Washington Post, do ktorého prispieval aj Saudskoarab Chášakdží žijúci v americkom exile.

Podľa vyjadrení Erdogana, ktoré citovala tlačová agentúra DPA, dospeli k tomuto zisteniu tureckí vyšetrovatelia, zaoberajúci sa zmiznutím Chášakdžího po tom, ako 2. októbra navštívil konzulát Saudskej Arábie v Istanbule.

„V priebehu posledného mesiaca Turecko vyvinulo nadľudské úsilie, aby vnieslo svetlo do všetkých aspektov tohto prípadu,“ uviedol turecký prezident. Ukázalo sa pritom, že Chášakdží „bol chladnokrvne zabitý popravnou čatou“ a že „jeho vražda bola vopred naplánovaná“. Podľa Erdogana však zostávajú nezodpovedané ďalšie dôležité otázky. Nie je tak jasné, kde skončilo telo zavraždeného, ako ani totožnosť „miestneho kolaboranta“, ktorému boli podľa saudskoarabských predstaviteľov telesné pozostatky novinára odovzdané.

Hoci saudskoarabské orgány odmietli odpovedať na tieto otázky, turecká strana „vie, že páchatelia sú medzi 18 podozrivými zadržanými v Saudskej Arábii“, doplnil turecký prezident. „Vieme aj to, že títo jednotlivci prišli, aby splnili príkazy: zabiť Chášakdžího a odísť. Nakoniec, vieme, že príkaz zabiť Chášakdžího prišiel z najvyšších úrovní saudskoarabskej vlády.“

Erdogan zároveň zdôraznil, že Turecko a Saudská Arábia majú dobré vzťahy a „ani na sekundu“ by ho nenapadlo, že pokyn k vražde dal kráľ Salmán. „Nemám žiadny dôvod sa domnievať, že vražda odrážala oficiálnu saudskoarabskú politiku,“ pokračoval. „Napriek tomu ale musím zdôrazniť, že napriek nášmu priateľstvu s Rijádom, ktoré siaha hlboko do minulosti, neznamená, že prižmúrim oči nad naplánovanou vraždou, ktorá sa odohrala pred našimi zrakmi. Ak by sa táto hrôza stala v Spojených štátoch alebo inde, úrady tých krajín by to vyšetrovali, pokiaľ by nezistili, čo sa stalo. Je úplne vylúčené, že sa my (Turecko) budeme správať inak,“ dodal Erdogan.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#turecko #kyselina #vražda novinára #Džamál Chášakdží
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku