Briti by v novom referende odmietli brexit

06.11.2018 00:40

Keby sa konalo ďalšie referendum o Európskej únii, Briti by odhlasovali, že v terajšej dvadsaťosmičke zostanú.

Vyplýva to z prieskumu pre stanicu Channel 4, ktorý bol zverejnený v pondelok. Pre zotrvanie v únii by sa vyslovilo 54 percent voličov, proti by bolo 46 percent opýtaných, ukázal prieskum spoločnosti Survation.

Briti sa v doteraz jedinom referende 23. júna 2016 vyslovili pre odchod z Európskej únie. Pre brexit hlasovalo 51,9 percenta voličov, čo bolo približne 17,4 milióna ľudí. Britská premiérka Theresa Mayová už niekoľkokrát odmietla, že by sa o brexitu mohlo hlasovať znovu.

Zástancovia brexitu uvádzajú, že už predchodca Mayovej David Cameron počas kampane pred hlasovaním hovoril, že rozhodnutie bude konečné a nebude sa dať zvrátiť. Preto by premiérka mala pokračovať v riešení odchodu krajiny z Európskej únie. Podľa druhého tábora ale vízie Mayovej o brexite neboli súčasťou vtedajšieho hlasovania v roku 2016 a verejnosť by tak mala dostať ešte jednu možnosť hlasovať teraz, keď už sú známe podmienky odchodu z EÚ.

Spoločnosť Survation pre prieskum vyspovedala cez internet 20 tisíc ľudí. Prieskum sa uskutočnil medzi 20. októbrom a 2. novembrom.

Vystúpenie Británie z EÚ je naplánované na 29. marca 2019. Dohoda o odchode stále nie je dokončená, podľa Mayovej však panuje zhoda na 95 percentách textu. Nedoriešená zostáva najmä otázka režimu na hranici medzi Írskom a britským Severným Írskom.

#Brexit #Veľká Británia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
64,99
Flower box červená kocka "L" červené ruže

Flower box červená kocka "L" červené ruže

49,99
Passion krémové ruže

Passion krémové ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk