USA čakajú patové situácie, zhodli sa analytici

Demokratická strana získala po ôsmich rokoch väčšinu v jednej z dvoch komôr amerického Kongresu, ale toto víťazstvo netreba preceňovať. Neznamená totiž, že demokrati presadia svoju politiku. Naopak, Spojené štáty čaká veľa politických patových situácií, predpovedajú viacerí americkí politickí analytici.

07.11.2018 09:18
USA voľby Snemovňa demokrati Foto: ,
Demokratickí voliči sa tešia po zverejnení výsledkov vo Washingtone.
debata (4)

Vďaka väčšine v Snemovni reprezentantov sa budú môcť demokrati pustiť do tém ako oddeľovanie detí migrantov od rodičov, kontroverzná otázka o občianstve, ktorá má byť na dotazníkoch sčítania obyvateľov o dva roky, vyšetrovanie zasahovania prezidenta do práce špeciálneho vyšetrovateľa Roberta Muellera, reforma zákona o vlastníctve zbraní a systém zdravotného poistenia. Stále však budú na schválenie čohokoľvek potrebovať podporu Senátu, kde si udržali väčšinu republikáni.

O výsledkoch volieb čítajte v článku Voľby v USA sa skončili. Republikáni prídu o Snemovňu

„Vetovacie pero Senátu a Trumpa môžu zablokovať návrhy demokratov,“ upozornil denník Washington Post. Podobne viacerí analytici pre spravodajskú televíznu stanicu CNN povedali, že Spojené štáty čakajú mnohé patové situácie, keď sa demokratická snemovňa a republikánsky Senát nebudú schopní dohodnúť. Ak sa aj dohodnú, stále je tam prezident Donald Trump, ktorý rád využíva svoje právomoci naplno – vrátane vetovania návrhov zákonov či prijímania exekutívnych nariadení, ktoré si nevyžadujú podporu zákonodarcov. Podľa denníka The New York Times budú demokratickí lídri možno musieť hrať tvrdú hru.

„Teoreticky budú mať demokrati moc vybrať agendu, ale potom sa stále budú musieť prieť s republikánskym lídrom Senátu, ktorý sa pýši obštrukcionizmom. Ovládanie očakávaní bude životne dôležité a získavanie víťazstiev pri jednotlivých politikách si bude vyžadovať nájdenie tých správnych tlakových bodov,“ napísala v komentári rada editorov The New York Times.

Demokratom by podľa editorov pomohlo, keby si našli jednu, dve politiky, ktoré by postavili republikánskych zákonodarcov na opačnú stranu voči prezidentovi. Podľa CNN existujú dve možnosti: buď budú medzi dvoma komorami Kongresu panovať rozpory a patové situácie, alebo budú obe strany prinútené nájsť spoločnú pôdu.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #americké voľby #voľby do Kongresu