Švédsku akadémiu udeľujúcu Nobelovu cenu za literatúru opustila ďalšia členka

Členstva vo Švédskej akadémii udeľujúcej Nobelovu cenu za literatúru sa najnovšie vzdala aj švédska teologička a spisovateľka Jayne Svenungssonová. Informovala o tom v stredu agentúra AP.

07.11.2018 15:28
Nobelova cena, Foto:
Zlatá Nobelova medaila je tým najvyšším medzinárodným ocenením.
debata

Povesť akadémie v poslednom čase poznamenal škandál súvisiaci s pohlavným zneužívaním a finančnými deliktmi.

Švédska televízia SVT dodala, že Jayne Svenungssonová je v poradí už ôsmym z 18 členov akadémie, ktorí ju opustili od vlaňajška, keď prepukli spomínané škandály. Za členku Švédskej akadémie bola Svenungssonová zvolená vlani v septembri, nastúpila do nej v decembri.

Podľa SVT sa Svenungssonová pre ukončenie členstva rozhodla po „zrelej úvahe“. Teraz sa chce plne venovať svojej práci na plný úväzok – pôsobí ako profesorka teológie na univerzite.

V centre škandálu súvisiaceho s pohlavným zneužívaním sa ocitol pôvodom Francúz Jean-Claude Arnault, ktorý je významným dejateľom kultúrneho života vo Švédsku a manželom členky komisie na udeľovanie Nobelovej ceny za literatúru Katariny Frostensonovej.

Arnault bol v októbri obvinený zo znásilnenia a odsúdený na dva roky väzenia.

Cena za literatúru sa tento rok neudeľovala

Švédska akadémia tento rok – prvýkrát od roku 1942 – neudeľovala Nobelovu cenu v kategórii literatúra. Rozhodla sa tak práve v súvislosti so škandálom, ktorý sa týkal Arnaulta a ktorý otvorili vlani na jeseň noviny Dagens Nyheter, keď napísali o prípade sexuálneho obťažovania 18 žien.

Povesť akadémie ešte viac naštrbili správy o tom, že 72-ročný Francúz prezrádzal vopred mená držiteľov literárnej Nobelovej ceny.

Okrem toho sa ukázalo, že Frostensenová a Arnault boli v konflikte záujmov, keďže v Štokholme vlastnia súkromné kultúrne centrum, ktoré v minulosti dostávalo dotáciu od akadémie – tá každoročne rozdeľuje aj tri milióny dolárov v podobe štipendií.

Po prevalení týchto informácií sa okrem Frostensenovej siedmi členovia 18-člennej komisie vzdali svojho doživotného členstva v nej.

debata chyba
Viac na túto tému: #Švédsko #Nobelova cena za literatúru