Zákaz dieselov príde aj v Kolíne nad Rýnom a Bonne

08.11.2018 15:13
Hamburg - diesel
Dopravná značka zakazujúca vjazd vozidlám s emisnou normou nižšou ako Euro 5. Autor:

So zákazmi jazdy starších dieselových áut musia od apríla budúceho roka počítať tiež vodiči v štvrtom najľudnatejším meste Nemecka Kolíne nad Rýnom a v bývalom hlavnom meste spolkovej republiky Bonne. Rozhodol o tom dnes správny súd v Kolíne. Počet nemeckých miest, ktorá sa pre znečistené ovzdušie musia pripraviť na podobné zákazy, sa tak ďalej rozrastá.

Kolínsky súd vyhovel žalobe organizácie na ochranu životného prostredia Deutsche Umwelthilfe, ktorá rovnakým spôsobom – a zatiaľ úspešne – postupuje aj proti ďalším nemeckým mestám, v ktorých je prekračovaná hodnota 40 mikrogramov oxidu dusičitého (NO2) na meter kubický v ročnom priemere. Ako dnes pripomenul sudca Michael Huschens, tento limit platí už od roku 2010. Napriek tomu ho v Nemecku stále nedodržiava vyše 60 miest, vrátane Kolína (až 62 mikrogramov) a Bonnu (47 mikrogramov).

V Kolíne bude pre väčšie znečistenie zákaz prísnejší. Od apríla 2019 bude platiť pre vozidlá emisnej normy Euro 4 a staršie predovšetkým v centre mesta, od septembra 2019 potom aj pre autá normy Euro 5. Typicky pôjde o vozidlá pripustené do prevádzky pred 1. septembrom 2015. V Bonne sa proti tomu zákaz bude týkať len častí dvoch ulíc.

Organizácia na ochranu životného prostredia tvrdí, že zákazy jazdy starších dieselov, ktoré sú za škodlivé emisie z veľkej časti zodpovedné, sú najrýchlejšou cestou k zlepšeniu ovzdušia. Súdy jej opakovane dávajú za pravdu, a preto s takým opatrením, ktoré bude ale väčšinou obmedzené len na vybrané ulice, musí počítať napríklad Berlín, Stuttgart alebo Frankfurt nad Mohanom.

Situáciu, ktorá vedie okrem iného k strate hodnoty starších naftových vozidiel, sa zatiaľ nedarí presvedčivo riešiť ani krajinským vládam, ani spolkovému kabinetu v Berlíne. Ten požaduje, aby nemecké automobilky financovali namontovanie moderných katalyzátorov u časti starších dieselov, firmy s tým ale zatiaľ v celom rozsahu nesúhlasia. Svoj postoj k ministrovi dopravy Andreasovi Scheuerovi (CSU) dala dnes podľa komentátorov dvojica automobiliek najavo aj tým, že na rokovania s ním nevyslala svojich šéfov, ale len ich zástupcov.

Pre pribúdajúce zákazy jazdy v spolkovej republike je možné, že sa časť starších nemeckých dieselov presunie do krajín východnej Európy. Obáva sa toho napríklad eurokomisárka pre vnútorný trh a priemysel Elžbieta Bieńkowská.

Podľa Spolkového úradu pre životné prostredie zomrie v Nemecku ročne asi 6000 ľudí predčasne na choroby srdca a krvného obehu vyvolané emisiami NO2. Už v malých koncentráciách môže oxid dusičitý dlhodobo viesť k vážnym následkom.

#Nemecko #dieselové motory #staré autá
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku