Z Venezuely odišli už tri milióny ľudí

, 08.11.2018 22:06

Organizácia Spojených národov (OSN) vo štvrtok oznámila, že vo svete sa nachádzajú už tri milióny migrantov a utečencov z Venezuely, prevažná časť z nich v krajinách Latinskej Ameriky. Informáciu priniesla agentúra AP.

Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) a Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) informovali, že 2,4 milióna venezuelských utečencov a migrantov sa nachádza v krajinách Latinskej Ameriky a Karibiku a ostatní sú vo zvyšku sveta.

Zástupca oboch úradov Eduardo Stein pre záležitosti Venezuely povedal, že krajiny Latinskej Ameriky a Karibiku si udržiavajú prevažne otvorený postoj voči prichádzajúcim Venezuelčanom. Varoval však, že ich kapacita prijímať ďalších ľudí je obmedzená.

Kolumbia podľa OSN prijala viac ako milión utečencov z Venezuely a do Peru ich prišlo vyše 500 000.

Venezuela, ktorá má najväčšie preukázané zásoby ropy na svete, patrila pred rokmi medzi najviac prosperujúce krajiny Latinskej Ameriky. Práve svetový prepad cien ropy prispel k ekonomickej kríze, na ktorej má tiež podľa ekonómov veľký podiel riadená hospodárska politika socialistickej vlá­dy.

Autoritársky prezident Nicolás Maduro pritom popiera migračné štatistiky a bráni humanitárnej pomoci z väčšiny krajín, okrem napríklad Indie, s tým, že krajiny regiónu a USA sa snažia o zahraničnú intervenciu a zvrhnutie jeho režimu. Maduro, ktorý je prezidentom od roku 2013, sa pri moci drží potlačovaním opozície. Tá pritom mala od januára 2016 väčšinu v parlamente, ktorého fungovanie Maduro s pomocou ústavného súdu zablokoval.

#Venezuela #utečenci #Nicolas Maduro
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
30,99
Kytica jarných kvetov biely flower pot

Kytica jarných kvetov biely flower pot

24,99
Sweet farebné alstromérie

Sweet farebné alstromérie

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk