Možno zrušíme akreditácie aj ďalším novinárom, vyhráža sa Trump

Americký prezident Donald Trump v piatok poprel, že by video z incidentu na jeho tlačovej konferencii, ktoré zobrazuje, ako sa pracovníčka Bieleho domu snaží vytrhnúť mikrofón z ruky reportéra televízie CNN, bolo dodatočne upravované. Biely dom po tlačovke odobral reportérovi Jimovi Acostovi akreditáciu, čo Trumpova hovorkyňa Sarah Huckabee Sanders odôvodnila tým, že novinár údajne "vztiahol ruku" na zamestnankyňu Bieleho domu.

09.11.2018 18:09
Trump, Jim Acosta, CNN, reportér, Biely dom,... Foto: ,
Reportér Jim Acosta sa Trumpa začal vypytovať na tzv. karavánu migrantov zo Strednej Ameriky, ktorá sa blíži k hraniciam USA.
debata (15)

Americké médiá vrátane CNN, agentúry AP či denníka The New York Times však tvrdia, že video, ktoré zavesila na internet Sanders, bolo dodatočne upravené a ktosi na ňom oproti pôvodnému záznamu zrýchlil pohyb Acostovej ruky, tak aby jeho snaha odtlačiť ruku pracovníčky Bieleho domu vyzerala násilne.

Trump však trvá na tom, že s videom, ktoré zverejnila jeho hovorkyňa, nikto nič nerobil, a ide o pôvodný záznam, iba z iného uhla. Prezident zároveň pohrozil novinárom, že o akreditáciu v Bielom dome môžu prísť pokojne aj ďalší. Ako dodal, novinári „nepristupujú k úradu prezidenta s úctou“.

Acostovi Biely dom odobral akreditáciu vo štvrtok, deň po tom, ako mu Trump na tlačovej konferencii vynadal a odmietol mu odpovedať na otázky. „To stačilo! Odložte mikrofón!“ zrúkol Trump na Acostu, keď sa ho tento reportér pýtal na ruské ovplyvňovanie volebnej kampane v roku 2016. V tej chvíli k nemu prišla pracovníčka Bieleho domu a pokúšala sa mu vytrhnúť z ruky mikrofón.

„Keď prinášate falošné správy, čo CNN prináša často, tak ste nepriateľom ľudu,“ povedal ešte Trump Acostovi. „CNN by sa mala hanbiť, keď vás zamestnáva. Ste drzý a strašný človek. Nemali by ste pracovať pre CNN,“ dodal prezident.

„Biely dom nikdy nebude akceptovať, aby reportér vztiahol ruku na mladú ženu, ktorá sa len snaží robiť svoju prácu,“ odôvodnila vo štvrtok odobratie akreditácie tomuto novinárovi Trumpova hovorkyňa. Americké médiá sa však zhodujú v tom, že Acosta pracovníčke Bieleho domu vôbec nič zlé nespravil, iba sa jej pokúsil zabrániť v odobratí mikrofónu.

Acostu sa jednoznačne zastali kolegovia novinári, ktorí boli vedľa neho na stredajšej tlačovej konferencii, a tiež jeho zamestnávateľ. „(Sanders – pozn. SITA) prišla so lživými obvineniami a hovorí o veci, ktorá sa vôbec nestala. Jim Acosta má našu plnú podporu,“ vyhlásila televízia CNN.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Donald Trump