Za 24 hodín zomrelo v jemenskom meste Hudajdá 132 ľudí

09.11.2018 19:12
jemen husiovia vojak
Húsíjský militant. Autor: ,

Boje v okolí jemenského prístavného mesta Hudajdá, ktoré leží v rovnomennej provincii, si za uplynulých 24 hodín vyžiadali 132 mŕtvych. Z nich 110 patrilo k šiitskym povstalcom, ktorí mesto kontrolujú, a 22 bolo príslušníkmi jednotiek verných jemenskej vláde. S odvolaním sa na miestnych zdravotníkov o tom informovala agentúra AFP.

Jemen sužuje občianska vojna, v ktorej proti sebe bojujú šíitski povstalci Húsíovia podporovaní Iránom a vládne vojská medzinárodne uznávaného prezidenta Abdara Rabbúa Mansúra Hádího, ktorému od roku 2015 pomáha koalícia v čele so sunnitskou Saudskou Arábiou. Vojna si už vyžiadala tisíce ľudských životov. Posledné, asi dva roky staré údaje OSN hovoria o 10-tisíc obetiach. Niektoré zdroje ale odhadujú, že v tomto konflikte zomrelo 50-tisíc Jemenčanov. Ďalších asi 14 miliónov ľudí v krajine podľa OSN trpí hladom.

Prístav Hudajdá je hlavnou vstupnou bránou pre zásobovanie krajiny, ktorá je na pokraji hladomoru. Mesto je v rukách Húsíov už od roku 2014 a v súčasnosti čelí ofenzíve provládnych síl, začatej 13. júna. Koalícia ofenzívu predtým prerušila a dúfala vo výsledky mierových rozhovorov, ktoré sa mali začiatkom septembra konať pod záštitou OSN v Ženeve. Rozhovory ale skončili fiaskom. Zástupcovia povstalcov na ne totiž neprišli. Koalícia následne ofenzívu obnovila, boje sa ale doteraz sústreďovali skôr v okolí mesta. Od eskalácie bojov začiatkom novembra podľa AFP prišlo o život 382 bojovníkov z radov povstalcov i loajalistov. Dnes podľa agentúry Reuters jemenská vláda oznámila, že opäť s podporou arabskej koalície začala rozsiahlu ofenzívu s cieľom dobyť Hudajdá a doplnila, že vojaci postupujú od severu a západu.

Osobitný splnomocnenec OSN pre Jemen Martin Griffiths sa medzitým snaží usporiadať do konca roka medzi znepriatelenými aktérmi jemenskej vojny rozhovory. Tie sa pôvodne po septembrovom neúspechu mali konať tento mesiac, z logistických dôvodov ale boli odložené.

#jemenský konflikt #Jemen #Hudajda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
42,99
Elite červené ruže dve srdiečka

Elite červené ruže dve srdiečka

169,99
Amore červené ruže Moet Chandon

Amore červené ruže Moet Chandon

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk