Proruskí separatisti si v Donbase volia svojich vodcov

Regionálne voľby sa v nedeľu konajú v dvoch oblastiach na východe Ukrajiny, ktoré ovládajú Ruskom podporovaní povstalci. Kyjev i Západ toto hlasovanie odsúdili, separatisti však tvrdia, že sú krokom potrebným na zavedenie úplnej demokracie v oboch tzv. ľudových republikách. Voľby vzbúrenci vypísali po zabití doneckého šéfa Alexandra Zacharčenka.

11.11.2018 09:35 , aktualizované: 09:51
debata (17)

Obyvatelia samozvanej Doneckej (DĽR) a Luhanskej ľudovej republiky (LĽR) na priemyselnom východe Ukrajiny, v Donbase, majú možnosť voliť lídrov a poslancov parlamentov oboch medzinárodným spoločenstvom neuznaných subjektov.

Washington a Brusel pred voľbami zdôrazňovali, že ich uskutočnenie znova sťaží snahy o ukončenie konfliktu medzi separatistami a ukrajinskou vládou, ktorý si od jari 2014 vyžiadal viac než 10 000 obetí na životoch. Apelovali súčasne na Moskvu, aby nesabotovala mierové rozhovory a dohody z Minska. Informovali o tom agentúry AP a AFP.

Šéfka zahraničnej politiky EÚ Federica Mogheriniová v sobotu uviedla, že Únia považuje tieto voľby za „nelegálne a nelegitímne“ a neuzná ich. „Tieto konkrétne voľby sú fraškou,“ vyhlásil osobitný vyslanec USA na Ukrajine Kurt Volker. „Vyzývame Rusko, aby ich zastavilo,“ dodal s tým, že tieto voľby sú v rozpore s mierovými dohodami.

Kremeľ takéto výzvy odmietol s argumentom, že terajšie voľby „nemajú nič do činenia“ s minskými dohodami. Moskva tvrdí, že sú potrebné na zaplnenie mocenského vákua po zabití lídra DĽR Alexandra Zacharčenka pri augustovom bombovom útoku.

„Ľudia jednoducho potrebujú žiť, pokračovať vo svojich životoch a zaistiť poriadok v regióne, ktorý je pod blokádou a neustálymi hrozbami použitia sily zo strany ukrajinských činiteľov,“ povedala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

„S Ruskom v srdci“

Hoci ťažké boje v Donbase už neprebiehajú, v pretrvávajúcom konflikte naďalej prichádzajú o život vojaci i civilisti. Rokovania o mieri uviazli a Západom podporované dohody z Minska z roku 2015 do značnej miery stroskotali. Po zabití Zacharčenka sa úradujúcim lídrom DĽR stal 37-ročný Denis Pušilin, ktorý by podľa očakávaní mal zvíťaziť v tamojších voľbách. V LĽR je favoritom taktiež úradujúci líder, 48-ročný bývalý oblastný šéf Ukrajinskej bezpečnostnej služby Leonid Pasečnik. Obaja prisľúbili bližšie vzťahy s Moskvou.

Predvolebné plagáty po Donecku nabádali ľudí, aby hlasovali „s Ruskom v srdci“. Niektorí miestni obyvatelia však uviedli, že sú sklamaní a že na ich názore nezáleží. „Dvaja celosvetoví páni – Spojené štáty a Rusko – si rozdeľujú územia,“ vyhlásil 50-ročný Jurij z Donecka. „Nádej zomrela, ako sa hovorí,“ povedal pre AFP.

Predošlé voľby vyhlásené separatistami sa konali v roku 2014 napriek protestom Kyjeva a západných krajín, ktoré ich výsledky neuznali. Pri terajších voľbách uzavrú volebné miestnosti o 18.00 h SEČ, prvé výsledky sa očakávajú v pondelok.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Ukrajina #proruskí separatisti #Donecko #Luhansko