V nemocnici v Poľsku sa objavila rezistentná baktéria

13.11.2018 09:28

U 88-ročnej pacientky, hospitalizovanej v nemocnici v poľskom Lodžskom vojvodstve, potvrdili prítomnosť baktérie rezistentnej voči antibiotikám. Informovala o tom spravodajská televízia TVN24.

Ide o baktériu, známu pod označením New Delhi, ktorá je mutáciou mikroorganizmu Klebsiella pneumoniae bežne sa vyskytujúceho v ľudskom organizme.

Prítomnosť rezistentnej baktérie potvrdili vyšetrenia u jednej z pacientok v nemocnici v meste Piotrków Trybunalski. Všetky osoby, ktoré s ňou prišli do kontaktu vrátane 25 ďalších pacientov, preventívne izolovali.

Dočasne tiež uzavreli príslušné nemocničné oddelenie.

Odhaduje sa, že len v Poľsku sú baktériou New Delhi nakazené desaťtisíce ľudí. Nie každý z nich má príznaky ochorenia, avšak všetci sú potenciálnymi prenášačmi. Riziko nákazy je obzvlášť veľké v nemocničnom prostredí, kde je zvýšená koncentrácia osôb s oslabenou imunitou.

Rozšírenie baktérie na poľskom území je v ostatných troch rokoch alarmujúce. Jej rezistencia voči antibiotikám pritom znemožňuje liečbu pacientov s vážnymi zápalovitými ochoreniami a nepriamo tak môže spôsobiť aj ich úmrtie.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#baktéria #antibiotiká
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku