Rada OSN zasadala ohľadne násilia v Gaze, spoločný postoj však nezaujala

14.11.2018 07:35
pásmo Gazy Izrael vojaci protest
Izraelskí vojaci hliadkujú na izraelskej strane hranice medzi Izraelom a Gazou. Autor: ,

Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN) uskutočnila v utorok neverejné zasadnutie, aby prediskutovala stupňovanie násilia v palestínskom pásme Gazy, členovia sa však nedokázali dohodnúť na tom, ako pristupovať k tejto kríze. Informovala o tom tlačová agentúra AFP, ktorá sa opiera o vyjadrenia diplomatov.

Kuvajt ako zástupca arabských krajín požadoval spolu s Bolíviou zvolanie takéhoto zasadnutia po vypuknutí najťažších bojov medzi palestínskym militantným hnutím Hamas, ovládajúcim pásmo Gazy, a Izraelom od ich vojny v roku 2014. Palestínsky veľvyslanec pri OSN Rijád Mansúr po skončení 50-minútového stretnutia povedal, že Rada bola „ochromená“ a „nedokázala niesť svoju zodpovednosť“ za podniknutie krokov, ktoré by viedli k ukončeniu násilia.

„Je tu jedna krajina, ktorá nedovoľuje viesť v Rade diskusiu,“ vyjadril sa Mansúr pred novinármi, pričom narážal na Spojené štáty zaujímajúce proizraelský postoj. Vydanie vyhlásenia BR OSN k spomínanej kríze by si vyžadovalo súhlas všetkých 15 členov. Podľa kuvajtského veľvyslanca Mansúra Utajbího však väčšina z nich zastáva názor, že tento vrcholný orgán OSN „by mal niečo urobiť“. Niektorí členovia navrhli návštevu daného regiónu, nebolo však prijaté žiadne rozhodnutie.

Izraelský veľvyslanec pri OSN Danny Danon predtým uviedol, že jeho krajina „nebude akceptovať výzvu, aby obe strany preukázali zdržanlivosť“.

Palestínske militantné skupiny z pásma Gazy v utorok v spoločnom vyhlásení oznámili, že súhlasia s prímerím s Izraelom, ktoré sprostredkoval Egypt. Izraelský bezpečnostný kabinet krátko predtým nariadil armáde, aby pokračovala v útokoch v Gaze, „ako to bude potrebné“.

Izraelská armáda oznámila, že z pásma Gazy od pondelkového popoludnia vypálili na Izrael približne 400 rakiet a mínometných striel, z ktorých asi 100 zachytil protiraketový systém Železná kupola. Izrael pri svojich útokoch zasiahol viac než 100 cieľov spájaných s militantmi v Gaze, pri jednom z nich zničil budovu televíznej stanice Hamasu.

O život pri eskalácii bojov zahynulo najmenej sedem Palestínčanov vrátane piatich militantov. Palestínčan pracujúci v Izraeli prišiel o život po tom, ako raketa zasiahla budovu, v ktorej sa nachádzal.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Izrael #Palestína #OSN #pásmo gazy
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku