Prezident Trump sa prišiel do Kalifornie oboznámiť s následkami požiarov

17.11.2018 08:34, aktualizované: 21:48
kalifornia, donald trump, usa, požiar, lesný...
Americký prezident Donald Trump (druhý zľava) v sobotu pricestoval do amerického štátu Kalifornia, aby sa oboznámil s následkami rozsiahlych lesných požiarov. Autor: ,

Americký prezident Donald Trump v sobotu pricestoval do amerického štátu Kalifornia, aby sa oboznámil s následkami rozsiahlych lesných požiarov, stretol sa s občanmi, ktorí v nich prišli o majetok, i hasičmi a záchranármi.

Trump pri prílete na vojenskú základňu severne od mesta Sacramento zopakoval svoje kontroverzné tvrdenie, že požiare v Kalifornii boli z veľkej časti spôsobené nesprávnym hospodárením s lesnými porastmi.

Pohrozil vtedy aj zastavením federálnej pomoci pre Kaliforniu, ktorá je v rámci USA jednou zo silných bášt demokratov. Trump v dnešnom vyhlásení už túto hrozbu nezopakoval, uviedol len, že s miestnymi vládnymi úradníkmi „budeme hovoriť o lesnom hospodárstve“.

Požiar na severe Kalifornie má už 71 obetí, nezvestných môže byť vyše 1000

Lesný požiar vyčíňajúci na severe amerického štátu Kalifornia si vyžiadal už najmenej 71 obetí na životoch. Zhorelo asi 10-tisíc rodinných domov a 2400 iných budov. Tlačová agentúra AP o tom informovala na základe vyjadrenia šerifa okresu Butte, ktorý oznámil v piatok nález ďalších ôsmich ľudských tiel.

Počet ľudí evidovaných v súvislosti s týmto požiarom ako nezvestní podľa predošlého vyjadrenia narástol od štvrtka zo 631 na 1011. Úrad šerifa však zdôraznil, že zoznam mien sa „dynamicky“ mení. Obyvatelia zasiahnutej oblasti by sa mali presvedčiť, či neboli do tohto zoznamu zaradení, a ohlásiť sa v prípade, že sú v poriadku.

Rozsiahly lesný požiar, známy pod označení Camp Fire (Táborák) vypukol 8. novembra na úpätí pohoria Sierra Nevada severne od mesta Sacramento. Podľa AP ide o lesný požiar s najtragickejšou bilanciou v Spojených štátoch za posledné storočie. Do piatka sa ho podarilo dostať pod kontrolu iba z polovice.

Na juhu Kalifornie medzitým zápasia s iným rozsiahlym požiarom porastov, ktorý do piatka zničil i najmenej 713 budov a ďalších 200 poškodil. V súvislosti s týmto požiarom evidujú naďalej troch mŕtvych.

Americký prezident Donald Trump vyhlásil Kaliforniu za štát zasiahnutý veľkou prírodnou katastrofou a nariadil uvoľnenie federálnej pomoci pre najviac postihnuté okresy. V sobotu má zasiahnuté územia osobne navštíviť.

#USA #Kalifornia #lesné požiare
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku