Republikáni majú v Senáte o kreslo viac - Scott vyhral o pár tisíc hlasov

Odchádzajúci republikánsky guvernér Floridy Rick Scott tesne vyhral súboj o kreslo v americkom Senáte vo voľbách konaných 6. novembra. Svojho súpera Billa Nelsona z Demokratickej strany, ktorý bol senátorom tri volebné obdobia od roku 2001, porazil o niečo viac ako 10.000 hlasov, oznámila v nedeľu volebná komisia.

19.11.2018 06:46
USA, zbrane, Florida, guvernér, Rick Scott Foto: ,
Rick Scott
debata (2)

Strojové i ručné prepočítanie ukázalo, že Scott získal 50,05 percenta hlasov, zatiaľ čo Nelson 49,93 percenta.

Demokrat sa po oznámení týchto výsledkov poďakoval svojim voličom. „Nuž, veci sa vyvinuli trochu inak než sme (manželka) Grace a ja dúfali,“ povedal Nelson vo videonahrávke zverejnenej na stránke www.nelsonforsenate.com. Dodal, že v žiadnom prípade sa necíti ako porazený, pretože mal po väčšinu svojho života možnosť „slúžiť ľuďom na Floride a v našej krajine“.

Nelson, niekdajší astronaut, vo videu takisto varoval, že do americkej politiky sa v posledných rokoch vkradla „temnota“, ktorej sa dá vyhnúť len spoluprácou demokratov a republikánov v Kongrese.

Rick Scott sa vyhlásil za víťaza volieb už 6. novembra krátko pred polnocou, hoci ešte neboli sčítané všetky hlasy a rozdiel medzi ním a Nelsonom bol veľmi tesný.

Úrady nakoniec nariadili strojové i ručné prepočítanie hlasov. Na základe floridského štátneho zákona je opätovné sčítanie hlasov povinné, ak je rozdiel medzi kandidátmi 0,5 percentuálneho bodu alebo menej. Po takomto strojovom sčítaní sa musí uskutočniť aj ručné sčítanie, ak je rozdiel 0,25 percentuálneho bodu alebo menej.

Trump hovorí o podvodoch

Rovnaká situácia nastala na Floride tento rok aj vo voľbách guvernéra. Demokrat Andrew Gillum po prepočítaní hlasov priznal v sobotu porážku a zagratuloval k víťazstvu svojmu súperovi, republikánovi Ronovi DeSantisovi. Gillum, starosta floridského hlavného mesta Tallahassee, uznal pôvodne porážku už počas volebnej noci, svoje vyhlásenie však stiahol po tom, ako sa rozdiel medzi oboma kandidátmi znižoval. Nové sčítanie hlasov však potvrdilo náskok DeSantisa o vyše 30.000 hlasov.

Americký prezident Donald Trump aj Scott opakovane obvinili demokratov, že voľby na Floride boli poznačené podvodmi, štátne a miestne orgány však uviedli, že o tom neexistujú dôkazy.

Scott, ktorý bol guvernérom od januára 2011, vyzval v nedeľu na jednotu. „Musíme robiť to, čo Američania vždy robili: zjednotili sa za dobro nášho štátu a našej krajiny,“ napísal na svojom facebookovom profile.

Republikáni prišli v novembrových voľbách o väčšinu v Snemovni reprezentantov, udržali si ale väčšinu v Senáte, kde majú po potvrdení Scottovho víťazstva 52 zo 100 kresiel. Koncom novembra sa navyše uskutoční rozhodujúci súboj medzi kandidátmi v štáte Mississippi.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Florida #Senát USA #americké voľby