Protesty žltých viest vo Francúzsku pokračujú

Zhromaždenia na protest proti zdražovaniu pohonných látok vo Francúzsku pokračujú už tretí deň, keď ich organizátori zvolali niekoľko blokád.

19.11.2018 11:38
francúzsko, cesta, protest, blokáda, žlté... Foto: ,
Demonštranti majú oblečené žlté vesty ako symbol protestu francúzskych šoférov proti zvyšovaniu cien pohonných hmôt. Na snímke blokujú vjazd do nákupného centra v Nantes.
debata (6)

Ako v pondelok informoval spravodajský portál France Info, demonštranti zablokovali prístupy k niekoľkým skladom pohonných látok. Ide o veľkosklad v meste Vern-sur-Seiche pri Rennes v Bretónsku, v lokalite La Pallice pri prístavnom meste La Rochelle na západe Francúzska a v meste Fos-sur-Mer v kraji Bouches-du-Rhône.

Zhromaždenia protestujúcich hlásia aj z regiónu Pas-de-Calais, kde demonštranti blokujú premávku na úseku diaľnice A16.

Obojsmerne je zablokovaná aj premávka na diaľnici A36 v blízkosti mesta Lariviere. Kolóny áut tam stoja od 05:00 h SEČ.

Demonštranti, ktorých poznávacím znakom sú žlté reflexné vesty, blokujú aj mýtnicu na diaľnici A6 pri meste Limas v smere na Paríž.

Potýčky medzi demonštrantmi a vodičmi sú bežné

Francúzske médiá medzičasom informovali, že počas noci došlo k ďalším potýčkam medzi demonštrantmi a vodičmi áut, ktorým ich akcia bránila v prejazde.

Pri jednej z nich bol ťažko zranený 25-ročný mladík. Vodiča, ktorý doňho autom vrazil a spôsobil mu zranenia nôh a panvy, zadržala polícia. Podľa nej však zo strany vodiča šlo o neúmyselné konanie.

Polícia prešetruje aj niekoľko slovných či dokonca fyzických útokov demonštrantov voči vodičom áut či náhodným okoloidúcim. V jednom prípade bola obeťou žena tmavej pleti, v inom novinár, či pár homosexuálov.

Vláda svoje rozhodnutie zmeniť nemieni

Francúzsky premiér Édouard Philippe v reakcii na sériu víkendových protestov, do ktorých sa vo Francúzsku zapojilo takmer 300-tisíc ľudí, uviedol, že vláda „rozumie“ hnevu ľudí, ale nezmení svoje rozhodnutie ohľadom zvyšovania dane z pohonných látok.

Na sociálnej sieti Facebook sa objavila výzva jedného z iniciátorov víkendových blokád, ktorý na túto sobotu do Paríža zvoláva nové zhromaždenie a pozýva naň „celé Francúzsko“. Záujem zúčastniť sa avizovalo už 145-tisíc sledovateľov tejto stránky.

Víkendové akcie na protest proti zdražovaniu pohonných látok vo Francúzsku si vyžiadali viac ako 400 zranených, pričom v prípade 14 z nich ide o ťažké zranenia. Protesty majú aj jednu obeť.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Francúzsko #protest #pohonné hmoty