„V prípade Chášakdží máme stále viac otázok než odpovedí. Úzko spolupracujeme s Francúzskom a Britániou. Nemecko začalo procedúru, aby zabránilo 18 saudským občanom, ktorí pravdepodobne majú čo do činenia s činom,“ uviedol Maas na twitteri. Novinárom v Bruseli povedal, že Berlín od Rijádu očakáva ďalšie vysvetlenie a vyhradzuje si právo na „ďalšie kroky“, ak ho nedostane.
Hovorkyňa nemeckého ministerstva zahraničia uviedla, že nemôže zverejniť totožnosť osôb, ktorých sa zákaz týka. Ministri zahraničia EÚ by na dnešnej schôdzke v Bruseli v súvislosti s Chášakdžího kauzou mali zdôrazniť význam ochrany nezávislých médií.
Koniec vývozu zbraní
Nemecká vláda v pondelok oznámila, že úplne zastavila vývoz zbraní do Saudskej Arábie v súvislosti s prípadom vraždy saudskoarabského novinára. Nemecko už v októbri oznámilo, že neschváli už žiadne nové vývozy zbraní do Saudskej Arábie, ale neuviedlo, čo spraví s už schválenými povoleniami, poznamenala agentúra AP.
Hovorca ministerstva hospodárstva Philipp Jornitz v pondelok oznámil, že zákaz sa týka už aj predtým schválených zmlúv. Vláda podľa neho informovala spoločnosti s platnými povoleniami, že v súčasnosti nie je povolený žiadny vývoz zbraní z Nemecka do Saudskej Arábie.
Džamál Chášakdží zmizol 2. októbra po tom, ako vošiel do priestorov saudskoarabského konzulátu v Istanbule, aby si vyzdvihol doklady potrebné na sobáš s tureckou snúbenicou. Rijád pôvodne tvrdil, že novinár konzulát opustil. Saudskoarabská prokuratúra až neskôr potvrdila, že bol zámerne zavraždený. Chášukdží, ktorý žil v dobrovoľnom exile v USA a prispieval do novín Washington Post, bol kritikom korunného princa Muhammada, faktického vládcu krajiny. V súvislosti s vraždou dosiaľ obvinili 11 osôb a ďalšie vyšetrujú.