Komunisti podržia Babiša v parlamente, premiér má podporu svojich

20.11.2018 16:44, aktualizované: 21.11.2018 06:59
Andrej Babiš
Andrej Babiš. Autor: ,

Komunistická strana Čiech a Moravy (KSČM) podporí vládu na čele s premiérom Andrejom Babišom. Informovala o tom v utorok spravodajská televízia ČT24 s odvolaním sa na vyhlásenie predsedu KSČM Vojtěcha Filipa.

Premiér Babiš s vedením KSČM rokoval viac ako hodinu o súčasnej politickej kríze, ktorú minulý týždeň vyvolala reportáž serveru Seznam Zprávy o kauze farmy Čapí hnízdo a premiérovom synovi Andrejovi Babišovi mladšom. Pri príchode s novinármi nehovoril, pri odchode sa im vyhol.

„Výkonný výbor celkom jednoznačne schválil návrh, aby KSČM bola proti vysloveniu nedôvery vláde a odporučil poslaneckému klubu, aby hlasoval jednotne,“ povedal Filip. Členovia KSČM podľa neho „neveria umelej mediálnej kauze“ a pri svojom rozhodovaní o ďalšej podpore hodnotili hlavne plnenie dohody o tolerancii vlády ANO a KSČM.

Pred piatkovým hlasovaním o nedôvere Babišovej vláde v dolnej komore českého parlamentu je KSČM jedným z jazýčkov na váhach, svojimi hlasmi totiž umožnila vznik menšinového kabinetu Babišovho hnutia ANO a ČSSD.

Vedenie ANO vyjadrilo jednomyseľnú podporu

Vedenie hnutia ANO vyjadrilo podporu svojmu šéfovi Babišovi. Súčasne vyjadrilo očakávanie, že pri piatkovom hlasovaní o nedôvere Babiša podrží aj koaličná ČSSD. Informoval o tom server Novinky.cz.

Členovia širšieho predsedníctva hnutia ANO na utorkovom večernom zasadaní jednomyseľne podporili svojho predsedu Andreja Babiša. Jeho koniec vo funkcii, ktorý požaduje opozícia a aj časť koaličnej strany ČSSD, podľa vedenia ANO nie je na mieste. Počas piatkového hlasovania o nedôvere v parlamente neočakáva Babišovo hnutie žiadne komplikácie, aj keď niektorí poslanci ANO nebudú prítomní.

„Nevidím dôvod tejto varianty. V tejto chvíli máme vládu a som presvedčený, že hlasovanie o nedôvere nebude úspešné. ČSSD je náš koaličný partner. Očakávam podporu súčasnej vlády,“ povedal predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Radek Vondráček z hnutia ANO.

Podpredseda hnutia ANO Jaroslav Faltýnek podporu zo strany komunistov uvítal. „Vnímam to pozitívne, najmä preto, lebo celá táto mediálna kauza nepriniesla nič nového,“ povedal. KSČM podľa jeho slov na vyjadrenie nedôvery nemá dôvod, pretože menšinová vláda podľa dohody s komunistami v Snemovni plní niektoré ich požiadavky tak, ako sa zaviazala v dohode o tolerancii kabinetu.

Faltýnek rovnako ako Vondráček očakáva podporu i od koaličných partnerov z ČSSD. „Predpokladám, že sme sa dohodli na projekte, ktorý je na štyri roky, takže predpokladám, že nás podporia,“ dodal.

Mená poslancov, ktorí sa piatkového hlasovania nezúčastnia, neuviedol. Očakáva však, že všetci prítomní poslanci ANO budú hlasovať proti vysloveniu nedôvery.

Demisiu premiéra Babiša v súvislosti s kauzou Čápí hnízdo a s údajným zavlečením jeho syna Andreja Babiša mladšieho na Krym žiada česká opozícia. Šesť opozičných strán – ODS, Piráti, SPD, ľudovci, TOP 09 a hnutie STAN – iniciovalo i piatkové hlasovanie o nedôvere.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Česko #Babišova vláda
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku