Maďarský protimigračný kabinet rokoval o bankových kartách pre migrantov

Otázky bankových kreditných kariet rozdávaných migrantom a migračné víza prerokoval vo štvrtok v Budapešti protiprisťahovalecký kabinet maďarskej vládnej strany Fidesz. Podľa agentúry MTI šéf kabinetu Szilárd Németh zdôraznil, že čoraz viac vecí nasvedčuje, že Európska únia využíva na organizovanie migrácie takmer všetky možné prostriedky.

22.11.2018 14:42
Italy Migrants Foto: ,
Ilustračné foto.
46

Podľa jeho slov chce Brusel ešte pred budúcoročnými májovými voľbami do Európskeho parlamentu vytvoriť také právne prostredie, v ktorom bude možné pokračovať v politike podpory migrácie. Németh dodal, že vo voľbách do EP bude práve táto záležitosť hlavnou témou kampane.

Pripomenul, že kabinet prerokoval otázku kreditných kariet – ich existencia bola odhalená pred niekoľkými týždňami a dodnes nie je vyjasnená – a druhou témou boli humanitárne víza.

Predseda kabinetu podotkol, že otázky týkajúce sa bankových kariet pre migrantov adresoval kabinet predsedovi Európskej komisie Jeanovi-Claudovi Junckerovi, Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), mimovládnym organizáciám financovaným americkým finančníkom Georgeom Sorosom, ako aj „Sorosovej centrále“, avšak odpoveď nedostal od nikoho.

„Karty pre migrantov znamenajú značné bezpečnostné riziko. Program kariet pôvodne vytvorili na riešenie situácie v Grécku, avšak používajú ich aj v Srbsku či Slovinsku,“ povedal Németh.

Okrem podpory migrácie vytýkal politik Fideszu najmä skutočnosť, že kreditné karty sú vydávané bez mena, podpisu a ďalších identifikačných znakov, čo môžu zneužiť zločinecké i teroristické kruhy na financovanie vlastných aktivít.

Kabinet odsúdil aj snahy Európskej únie o rozšírenie terajších krátkodobých víz pre migrantov.

Založenie protiprisťaho­valeckého kabinetu so 17 členmi oznámil Fidesz 11. októbra. „V Maďarsku pretrváva hrozba, pretože existujú organizácie, ktoré chcú s podporou Sorosa realizovať prisťahovaleckú politiku, pričom nedodržiavajú maďarské zákony,“ zdôvodnil vtedy Németh založenie tohto orgánu.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy
46 debata chyba
Viac na túto tému: #Maďarsko #Fidesz #prisťahovalci