Francúzsko uvalí sankcie na 18 Saudskoarabov pre kauzu Chášakdží

22.11.2018 20:03
saudská arábia, novinár
Na snímke z bezpečnostnej kamery (vľavo) vychádzajú z východu E na istanbulskom letisku deviati členovia predpokladaného komanda vyslaného Rijádom do Istanbulu s cieľom zlikvidovať saudskoarabského novinára a kritika režimu Džamála Chášakdžího. Autor:

Francúzsko uvalí sankcie na 18 občanov Saudskej Arábie v súvislosti s prípadom vraždy saudskoarabského novinára Džamála Chášakdžího. Oznámilo to vo štvrtok francúzske ministerstvo zahraničných vecí.

Rezort podľa agentúry AFP vo vyhlásení uviedol, že uvedené opatrenia majú za cieľ zabrániť týmto jednotlivcom vstúpiť na územie Francúzska a do celého schengenského priestoru.

„Sú to konzervatívne opatrenia, ktoré sa môžu preskúmať alebo rozšíriť na základe zistení z prebiehajúceho vyšetrovania,“ dodalo francúzske ministerstvo zahraničných vecí.

Saudská Arábia tvrdí, že v súvislosti s vraždou Chášakdžího, ku ktorej došlo začiatkom októbra na saudskoarabskom konzuláte v tureckom meste Istanbul, je vo väzbe 21 ľudí, pričom trest smrti hrozí piatim mužom.

Podľa nedávno uniknutých informácií z americkej Ústrednej spravodajskej služby (CIA) si vraždu pravdepodobne objednal saudskoarabský korunný princ Muhammad bin Salmán, hoci saudskoarabská prokuratúra túto verziu vylúčila.

V súvislosti s vraždou uvalili sankcie na skupinu občanov Saudskej Arábie vrátane blízkych spolupracovníkov princa Salmána aj Spojené štáty a Nemecko.

#Francúzsko #Saudská Arábia #vražda novinára #Džamál Chášakdží
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku