Lavrov: Spojené štáty vnímajú Islamský štát takmer ako spojenca

Spojené štáty vnímajú teroristickú organizáciu Islamský štát (IS) takmer ako spojenca v boji proti sýrskej vláde, vyhlásil v sobotu ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Podľa neho ministerstvo zahraničných vecí USA tvrdí, že IS nebol zatiaľ porazený a že zmena režimu v Sýrii je hlavnou predbežnou podmienkou porážky tejto organizácie.

24.11.2018 17:19
Sergej Lavrov Foto: ,
Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.
debata (72)

„Myslím si, že Američania vnímajú IS ako ospravedlnenie svojej vojenskej prítomnosti v Sýrii a takmer ako spojenca v boji proti sýrskym úradom,“ citovala šéfa ruskej diplomacie agentúra TASS.

„Hlavnou úlohou (Washingtonu) je teraz skôr opäť zmena režimu, než porážka IS,“ povedal Lavrov a poznamenal, že USA zjavne mali „svoju tajnú agendu v Sýrii“. Podľa Lavrova IS utrpel drvivú porážku na území, ktoré kontroluje sýrska vláda, ale niektoré ohniská odporu v krajine zostali.

„Hlavná pevnosť IS sa nachádza na území ovládanom Spojenými štátmi,“ spresnil. „V oblasti Tanf, kde sú Spojené štáty absolútne nelegitímne, vznikla zóna, ktorú ovládajú a vnútri ktorej sa nachádza neslávne známy utečenecký tábor Rukban. Vnútri tejto 55-kilometrovej zóny sa nachádza niekoľko tisíc militantov, ktorých Spojené štáty z nejakého dôvodu považujú za skupinu osôb s nedotknuteľným postavením,“ dodal Lavrov.

Náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov už v decembri 2017 tvrdil, že hlavné sily teroristickej organizácie Islamský štát utiekli po porážke v Sýrii do Líbye a juhozápadnej Ázie a že niekoľko stoviek ďalších teroristov následne podstúpilo výcvik na americkej vojenskej základni Tanf, juhovýchodne od rovnomenného mesta.

„Táto základňa na juhu Sýrie sa nachádza v oblasti s perimetrom 55 kilometrov. Leží na hraniciach Sýrie, Jordánska a Iraku. Podľa kozmickej rozviedky a iných zdrojov sa tam nachádza skupina militantov. V skutočnosti tam cvičia,“ uviedol vtedy šéf ruského generálneho štábu.

Totálnu porážku IS na oboch brehoch rieky Eufrat v Sýrii oznámil 6. decembra 2017 ruský prezident Vladimir Putin. O päť dní neskôr nariadil stiahnutie ruských síl zo Sýrie, ktoré bolo vyhlásené za dokončené 22. decembra. Rusko si v Sýrii ponechalo okrem iného námornú základňu Tartús a leteckú základňu Humajmím.

72 debata chyba
Viac na túto tému: #USA #Sergej Lavrov #Islamský štát #sýrska vláda