Ak by sa ale tvrdenie potvrdilo, išlo by o prvý geneticky upravené deti. Dievčatká LuLu a Nana sa podľa vedca narodili pred niekoľkými týždňami," uviedol dnes britský denník Daily Mail .{target:_blank}":[https://www.dailymail.co.uk/…d-China.html].
Genetické prepisovanie u ľudských embryí je zakázané v Británii, USA i rade ďalších krajín sveta a mnohí ho považujú za neetické aj nebezpečné. Panujú totiž obavy z prenosu genetických mutácií na ďalšie generácie. V rámci výskumu vykonalo už viac vedcov genetický prepis ľudských embryí, ale upravené embryá nechali vyvíjať len krátko v laboratórnych podmienkach. S genetickým prepisom sa vykonávajú aj výskumy u buniek dospelých.
Che Ťien-kchuej, ktorý študoval v USA a teraz pôsobí na univerzite v meste Šen-čen, o svojom projekte informoval pred medzinárodnou konferenciou, ktorá sa začne v Hongkongu v utorok. Tvrdí, že mal na experiment povolenie od čínskych úradov aj súhlas zúčastnených partnerských párov. Tie sa oficiálne zúčastnili programu nazvaného „vývoj vakcíny proti AIDS“.
Čínsky vedec, ktorý na projekte spolupracoval s americkým vedcom Michaelom Deemom, uviedol, že v rámci liečby neplodnosti vykonal umelé oplodnenie siedmich párov a z jedného vzniklo tehotenstvo. Cieľom genetickej úpravy embryí podľa neho bolo umožniť HIV pozitívnym otcom splodiť deti, u ktorých by bolo nižšie riziko nákazy týmto vírusom, ktorý spôsobuje nevyliečiteľný syndróm získaného zlyhania imunity (AIDS).
Vedec z Šen-čenu využil takzvanú techniku CRISPR / Cas9, ktorá dovoľuje výmenu defektného génu. Zameral sa pritom na receptor CCR5, ktorý umožňuje vstup vírusu HIV do bunky. V posledných rokoch vedci totiž zistili, že mutácia CCR5 vedie k rezistencii voči vírusu HIV či k lepšej prognóze po nákaze.
Niektorí už označili projekt vedcov z Šen-čenu za „nezodpovedný“. Argumentujú okrem iného tým, že aj keby editácia CCR5 fungovala perfektne, ľudia s „nenormálnym“ CCR5 majú zase väčšie riziko nákazou inými vírusmi, napríklad vírusom západonílskej horúčky, ktorá môže byť smrteľná.
Už v roku 2015 informoval vedecký časopis o práci čínskych vedcov, ktorí ako prví na svete vykonali úpravu genómu ľudských embryí. Použili však pri tom „neživotaschopné“ embryá.