Spadnuté lietadlo spoločnosti Lion Air nebolo 'spôsobilé letu'

Lietadlo Boeing 737 Max, ktoré sa koncom októbra zrútilo do Jávskeho mora, nebolo schopné normálnej prevádzky. Informovali o tom zástupcovia indonézskej Národnej komisie pre bezpečnosť dopravy (KNKT), ktorí však presnú príčinu pádu zatiaľ neurčili. Na palube stroja zomrelo všetkých 189 ľudí.

28.11.2018 15:24
Lietadlo lion air, zrútenie lietadla Foto:
Lietadlo spoločnosti Lion Air parkuje na letisku v Jakarte, kde sa 13 minút po vzlietnutí zrútilo.
debata (6)

KNKT uviedla, že letecká spoločnosť Lion Air dala lietadlo naspäť do prevádzky napriek problémom, ktoré zaznamenali počas predchádzajúcich letov. Stroj predtým absolvoval cestu z mesta Denpasar na Bali do Jakarty.

„Počas tohto letu mal stroj technické problémy, no pilot sa rozhodol, že bude pokračovať,“ povedal Nurcahyo Utom z KNKT. „Podľa nášho názoru lietadlo nebolo schopné letu a nemalo v ňom pokračovať,“ dodal. V správe tiež uviedli, že piloti mali problém s novým automatickým systémom proti preťaženiu zavedeným v strojoch 737 Max.

Lietadlo sa do Jávskeho mora zrútilo v pondelok 29. októbra len 13 minút po štarte z Jakarty. Pilot krátko po štarte požiadal o pristátie. Údaje z čiernej skrinky preukázali, že stroj mal počas posledných letov problém s rýchlomerom. Deň pred pádom vymenili pokazený senzor, ktorý však podľa médií aj tak nefungoval správne, v dôsledku čoho stroj mieril k zemi prednou časťou. Nie je jasné, prečo piloti nevyradili z prevádzky automatický systém. Úradom sa zatiaľ nepodarilo nájsť hlasový záznamník z kokpitu.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #indonézia #pád lietadla #Lion Air
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy