Vodca Hamasu oznámil, že ho pozvali do Moskvy

28.11.2018 20:07

Najvyšší vodca palestínskeho militantného hnutia Hamas oznámil, že dostal pozvanie na oficiálnu návštevu Ruska. Pozvanie doručil v stredu do Gazy ruský diplomat, uviedol úrad Ismáíla Haníju vo vyhlásení, ktoré prevzala tlačová agentúra AP.

Vo vyhlásení sa podľa nej nespomína, aký má byť účel Haníjovej prítomnosti v Moskve. Rusko však udržiava styky s Hamasom na vysokej úrovni, zatiaľ čo Izrael, Európska únia i Spojené štáty zaraďujú toto hnutie medzi teroristické organizácie.

Haníja bol zvolený za najvyššieho vodcu Hamasu minulý rok. Jeho predchodca Chálid Mišál často navštevoval Moskvu. Rusko tiež hostilo viacero kôl rozhovorov, ktoré mali viesť k zmiereniu medzi Hamasom a konkurenčným hnutím Fatah na čele s palestínskym prezidentom Mahmúdom Abbásom.

V roku 2007, rok po víťazstve v palestínskych parlamentných voľbách, Hamas vytlačil z pásma Gazy Palestínsku samosprávu podporovanú Západom a zmocnil sa vlády nad touto pobrežnou enklávou. Izrael a Hamas iba nedávno odvrátili svoju štvrtú vojnu za posledné desaťročie, a to vďaka prímeriu sprostredkovanému Egyptom. Palestínski militanti totiž vypálili na Izrael 460 rakiet a mínometných granátov, pričom izraelská armáda uskutočnila letecké útoky na 160 cieľov v Gaze.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Palestína #Rusko #Hamas
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku