20,114 poslanciPS/SPOLU
15,723 poslanciSmer
12,072 poslanciĽSNS
9,692 poslanciKDH
9,622 poslanciSaS
5,251 poslanecOĽaNO
4,960 poslancovSMK
4,090 poslancovSNS

Protivládna demonštrácia v Skopje prilákala tisíce ľudí

28.11.2018 22:57
macedónsko, skopje, protest, demonštrácia
Účastník protestu v Skopje. Autor: ,

Niekoľko tisíc prívržencov macedónskej pravicovej opozície sa zúčastnilo v stredu na pochode ulicami hlavného mesta Skopje, ktorým protestovali proti vláde premiéra Zorana Zaeva, presadzujúcej zmenu názvu krajiny na základe dohody s Gréckom.

Prevažne starší demonštranti pochodovali k budove parlamentu od blízkej centrály nacionalistickej strany VMRO-DPMNE (Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana macedónskej národnej jednoty) ako vedúcej sily pri stredajšej akcii, pričom mávali červeno-žltými štátnymi vlajkami, informovala tlačová agentúra AFP. Strana, ktorá prišla o moc v roku 2017 a ktorej rady sa v posledných mesiacoch oslabili, zatiaľ nedokázala zastaviť Zaeva, proeurópskeho sociálneho demokrata, pokiaľ ide o napĺňanie uvedenej dohody.

Na základe júnovej dohody s Gréckom sa má doterajší oficiálny názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM) zmeniť na nový – Republika Severné Macedónsko. Cieľom tohto kroku je urovnať 27 rokov trvajúci spor medzi Skopje a Aténami, ktorý bol pre Macedóncov prekážkou v úsilí začleniť sa do NATO či EÚ.

Kritici dohody s Gréckom tvrdia, že Macedónsko je v tejto záležitosti druhou stranou šikanované.

„Ukážeme vám vaše miesto v dejinách, v temnej kapitole dejín, pri najbližších predčasných alebo riadnych voľbách,“ odkázal Zaevovej vláde líder VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski. Počas vystúpenia pred demonštrantmi tiež povedal, že chce napraviť „stav národného poníženia“, a vyzval na každotýždenné protesty v Skopje.

Macedónsky parlament odhlasoval ešte v októbri začatie legislatívneho postupu, ktorého výsledkom má byť zmena oficiálneho názvu Macedónska. K podporovateľom zmeny názvu z vládnej koalície sa vtedy pridali aj viacerí poslanci VMRO-DPMNE, ktorá je inak proti dohode s Gréckom. Zvyšní zástupcovia VMRO-DPMNE v parlamente hlasovanie bojkotovali.

Očakáva sa, že proces zapracovania zmeny názvu Macedónska do ústavy potrvá tri mesiace. Na záver bude potrebné ďalšie schválenie dvojtretinovou väčšinou v parlamente, čo je pravdepodobné ešte v januári. Zaev už dávnejšie vyhlásil, že v prípade neschválenia navrhovaných zmien bude iniciovať predčasné parlamentné voľby.

Bývalý predseda VMRO-DPMNE, expremiér Nikola Gruevski, tento mesiac ušiel z Macedónska do Maďarska, aby sa vyhol dvojročnému väzeniu za korupciu. V Maďarsku mu udelili azyl, čo Skopje ostro kritizovalo.

#Skopje #Macedónsko
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
47,99
Elite ružové ruže srdiečka

Elite ružové ruže srdiečka

64,99
Flower box biela kocka "L" červené ruže

Flower box biela kocka "L" červené ruže

Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk