Protivládna demonštrácia v Skopje prilákala tisíce ľudí

Niekoľko tisíc prívržencov macedónskej pravicovej opozície sa zúčastnilo v stredu na pochode ulicami hlavného mesta Skopje, ktorým protestovali proti vláde premiéra Zorana Zaeva, presadzujúcej zmenu názvu krajiny na základe dohody s Gréckom.

28.11.2018 22:57
macedónsko, skopje, protest, demonštrácia Foto: ,
Účastník protestu v Skopje.
debata (2)

Prevažne starší demonštranti pochodovali k budove parlamentu od blízkej centrály nacionalistickej strany VMRO-DPMNE (Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana macedónskej národnej jednoty) ako vedúcej sily pri stredajšej akcii, pričom mávali červeno-žltými štátnymi vlajkami, informovala tlačová agentúra AFP. Strana, ktorá prišla o moc v roku 2017 a ktorej rady sa v posledných mesiacoch oslabili, zatiaľ nedokázala zastaviť Zaeva, proeurópskeho sociálneho demokrata, pokiaľ ide o napĺňanie uvedenej dohody.

Na základe júnovej dohody s Gréckom sa má doterajší oficiálny názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM) zmeniť na nový – Republika Severné Macedónsko. Cieľom tohto kroku je urovnať 27 rokov trvajúci spor medzi Skopje a Aténami, ktorý bol pre Macedóncov prekážkou v úsilí začleniť sa do NATO či EÚ.

Kritici dohody s Gréckom tvrdia, že Macedónsko je v tejto záležitosti druhou stranou šikanované.

„Ukážeme vám vaše miesto v dejinách, v temnej kapitole dejín, pri najbližších predčasných alebo riadnych voľbách,“ odkázal Zaevovej vláde líder VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski. Počas vystúpenia pred demonštrantmi tiež povedal, že chce napraviť „stav národného poníženia“, a vyzval na každotýždenné protesty v Skopje.

Macedónsky parlament odhlasoval ešte v októbri začatie legislatívneho postupu, ktorého výsledkom má byť zmena oficiálneho názvu Macedónska. K podporovateľom zmeny názvu z vládnej koalície sa vtedy pridali aj viacerí poslanci VMRO-DPMNE, ktorá je inak proti dohode s Gréckom. Zvyšní zástupcovia VMRO-DPMNE v parlamente hlasovanie bojkotovali.

Očakáva sa, že proces zapracovania zmeny názvu Macedónska do ústavy potrvá tri mesiace. Na záver bude potrebné ďalšie schválenie dvojtretinovou väčšinou v parlamente, čo je pravdepodobné ešte v januári. Zaev už dávnejšie vyhlásil, že v prípade neschválenia navrhovaných zmien bude iniciovať predčasné parlamentné voľby.

Bývalý predseda VMRO-DPMNE, expremiér Nikola Gruevski, tento mesiac ušiel z Macedónska do Maďarska, aby sa vyhol dvojročnému väzeniu za korupciu. V Maďarsku mu udelili azyl, čo Skopje ostro kritizovalo.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Macedónsko #Skopje