Merkelová pôjde do Marrakéša osobne

Nemecká kancelárka Angela Merkelová pocestuje v decembri na medzinárodnú konferenciu v marockom Marrákeši, počas ktorej má dôjsť k podpisu globálneho paktu Organizácie Spojených národov (OSN) o migrácii. V piatok o tom informovala hovorkyňa nemeckej vlády Martina Fietzová.

30.11.2018 16:31
merkelová Foto: ,
Angela Merkelová
debata (4)

Nemecký parlament vo štvrtok pomerom 372 k 153 hlasom prijal uznesenie schvaľujúce medzinárodný dohovor s názvom Globálny pakt pre bezpečnú, riadenú a regulárnu migráciu (GCM) a taktiež potvrdil, že táto nezáväzná dohoda nemecké právo nemení.

Nacionalisti v rôznych krajinách vrátane Nemecka majú voči tomuto dohovoru námietky. Hlasným kritikom bola v Nemecku aj protiimigračná strana Alternatíva pre Nemecko (AfD). Rezervované postoje vychádzali aj z Merkelovej konzervatívneho bloku (CDU/CSU).

Na migračnom pakte sa 193 členských štátov OSN dohodlo ešte v septembri 2016. Práce na jeho znení sa začali v apríli 2017 a ukončili sa v júli 2018. Cieľom tohto 34-stranového dokumentu je pomôcť lepšie organizovať migračné toky a posilniť práva migrantov.

Pakt by sa mal oficiálne prijať na konferencii v marockom Marrákeši, ktorá sa uskutoční v dňoch 10.-11. decembra. Viacero krajín vrátane Slovenska, Austrálie, Bulharska, Česka, Maďarska, Rakúska, Spojených štátov a Talianska však už oznámili, že sa k tejto iniciatíve nepripoja.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Nemecko #OSN #Angela Merkelová #Globálny pakt o migrácii