USA schválili predaj raketových systémov HIMARS do Poľska

30.11.2018 22:03

Americké ministerstvo zahraničia schválilo predaj raketových systémov HIMARS do Poľska. Na twitteri to dnes oznámil poľský minister obrany Mariusz Błaszczak. Agentúra PAP odhaduje hodnotu pripravovanej zmluvy na 655 miliónov dolárov.

Podľa americkej Agentúry pre obrannú spoluprácu (Dsca), ktorá je zodpovedná za predaj amerických zbraní do zahraničia, úrad schválil predaj 20 raketových systémov HIMARS. Ide o vysoko mobilný systém, ktorý má doletovú vzdialenosť až 300 kilometrov.

„Je to veľký krok k uzavretiu zmluvy, ktorá je pre poľskú armádu prelomová,“ napísal dnes Błaszczak na twitteri.

Poľsko je jedným z najaktívnejších spojencov Washingtonu z európskych postkomunistických krajín a ako jeden z mála štátov spĺňa požiadavku NATO vynakladať na obranu aspoň dve percentá hrubého domáceho produktu (HDP). K dodržiavaniu tohto záväzku sa snaží partnerov v aliancii prinútiť tiež americký prezident Donald Trump.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Poľsko #USA #raketový systém
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku