Vojnový stav v praxi: Ukrajina nevpustila na svoje územie 100 Rusov

Ukrajina zamietla vstup už zhruba 100 ruských mužov, ktorí sa na jej územie pokúšali vojsť počas uplynulých 24 hodín, a teda od vtedy, ako Kyjev oznámil, že ruských mužov vo veku 16-60 rokov do krajiny v čase vojnového stavu nevpustí. Vyplýva to z odhadov ukrajinskej vlády, o ktorých informuje agentúra DPA.

01.12.2018 14:42
porošenko Foto: ,
Ukrajinský prezident Petro Porošenko na základni ozbrojených síl pri Kyjeve.
debata (195)

Hovorca ukrajinskej pohraničnej stráže v sobotu uviedol, že dôvody na nevpustenie zmienených mužov sa v jednotlivých prípadoch líšili. Niektorých do krajiny nepustili, pretože neuviedli jasné dôvody svojej cesty. Iným vstup odopreli, lebo mali len ruské preukazy totožnosti, nie však riadne cestovné pasy.

Rusko na svojej strane hranice zabránilo v rovnakom čase vo vstupe 40 Ukrajincom, priblížila DPA.

Kyjev zmienený zákaz vstupu oznámil v čase napätia medzi Ruskom a Ukrajinou, ktoré sa vystupňovalo, keď Rusko uplynulú nedeľu zajalo v oblasti Kerčského prielivu tri lode ukrajinských námorných síl spoločne s 24 členmi ich posádok. Tento incident vyvolal obavy z prepuknutia otvoreného vojenského konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou. V reakcii naň schválil ukrajinský parlament vyhlásenie vojnového stavu na dobu 30 dní v desiatich oblastiach na hraniciach krajiny.

Nevpustili aj Rusky

Zákaz vstupu na územie Ukrajiny platí pre všetkých ruských mužov vo veku 16–60 rokov vrátane tých, ktorí majú trvalý pobyt v zahraničí, a nevzťahuje sa len na striktne vymedzené výnimky udelené z humanitárnych dôvodov. Ukrajinský prezident Petro Porošenko v piatok na Twitteri oznámil, že toto opatrenie bolo prijaté s cieľom zabrániť Rusom vo vytvorení „súkromných armád“ bojujúcich na ukrajinskom území.

Agentúra DPA v sobotu priblížila, že opatrenie sa údajne dotklo napríklad aj nemenovaného Rusa vyučujúceho na univerzite v Nemecku, ktorý na Facebooku uviedol, že mu nepovolili odletieť na konferenciu do Kyjeva. Médiá tiež informovali o Ruskách, ktoré do Ukrajiny nevpustili a ako dôvod im údajne oznámili, že nemajú dostatok finančných prostriedkov.

O zrušenie zákazu už ukrajinskú ombudsmanku Ľudmylu Denisovovú požiadal jej ruský náprotivok, šéf kremeľskej Rady pre ľudské práva Michail Fedotov.

195 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine