Poslanci srbskej menšiny sa zabarikádovali v kosovskom parlamente

Poslanci zastupujúci srbskú menšinu v Kosove odmietli v nedeľu opustiť budovu kosovského parlamentu na protest proti vysokým clám, ktoré Priština uvalila na dovážané srbské tovary.

02.12.2018 20:58
poslanci, kosovo, Foto: ,
Protestujúci poslanci srbskej menšiny v kosovskom parlamente.
debata (17)

Desiati zákonodarcovia z Belehradom podporovanej strany Srbská kandidátka oznámili, že na protest proti novým clám zostanú zamknutí vo svojej parlamentnej kancelárií.

Svoje rozhorčenie chcú tlmočiť aj eurokomisárovi pre susedskú politiku a rokovania o rozširovaní Johannesovi Hahnovi, ktorý má v pondelok pricestovať na návštevu Kosova.

Kosovo uvalilo v novembri na všetky produkty a služby dovážané zo susedného Srbska stopercentné clo. Ide o odvetnú reakciu po tom, ako Belehrad prispel k neprijatiu Kosova do medzinárodnej policajnej organizácie Interpol.

Etnickí Srbi, ktorí žijú prevažne na severe Kosova, varovali, že nové clá ohrozujú naplnenie ich základných životných potrieb. Mnohé z nich totiž pokrýva práve dovoz zo susedného Srbska.

Zavedenie stopercentného cla na srbský import kritizovali Európska únia i Spojené štáty a vyzvali Kosovo na jeho zrušenie. Priština tvrdí, že opatrenie zostane v platnosti, až pokým Srbsko neuzná nezávislosť Kosova a neprestane brániť vstupu krajiny do medzinárodných organizácií.

Brusel považuje normalizáciu vzťahov medzi Srbskom a Kosovom za kľúčovú podmienku prípadného budúceho členstva oboch krajín v EÚ.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #poslanci #parlament #Srbsko #protest #Kosovo #clá