Muža, ktorý uniesol lietadlo na Cyprus, budú súdiť za terorizmus

Egypťana Sajfaddína Mustafu, ktorý v roku 2016 uniesol na Cyprus lietadlo s desiatkami cestujúcich, budú vo vlasti súdiť na základe obvinení súvisiacich s terorizmom. Oznámil to v stredu egyptský generálny prokurátor Nabíl Sádik, ktorého vyhlásenie priniesla tlačová agentúra AP

05.12.2018 15:45
debata

V súčasnosti 60-ročného Mustafu vydali cyperské orgány po zdĺhavom právnom konaní do Egypta v auguste tohto roka. Podľa Sádika sa bude pred súdom zodpovedať z únosu civilného lietadla a zajatia cestujúcich ako rukojemníkov. Termín začiatku súdneho procesu zatiaľ nebol stanovený.

Airbus egyptského dopravcu EgyptAir s vyše 70 osobami, ktorý smeroval z Alexandrie do Káhiry, pristál 29. marca 2016 v cyperskej Larnake po tom, ako Mustafá počas letu pohrozil odpálením falošného samovražedného pásu. Únosca spočiatku zadržiaval v lietadle cestujúcich a členov posádky, po niekoľkých hodinách sa však vzdal polícii.

Podľa vyšetrovateľov je Mustafá psychicky labilný. Na prvých výsluchoch povedal, že chcel iba vidieť svoju exmanželku a deti žijúce na Cypre. Následne požiadal o politický azyl, jeho žiadosť však zamietli.

debata chyba
Viac na túto tému: #únos lietadla