„Existuje dostatočné množstvo alternatív k plastovým taškám,“ uviedla dnes Köstingerová, podľa ktorej je Rakúsko po Francúzsku a Taliansku len treťou členskou krajinou Európskej únie, ktorá má v úmysle úplný zákaz umelohmotných tašiek a vreciek. Zákaz by sa podľa nej mal dotknúť všetkých neekologických plastových tašiek a vrecúšok, ktoré majú držadlá či otvor pre úchop.
Okrem biologicky odbúrateľných tašiek by výnimku mali dostať aj tie stabilné z tvrdého plastu, ktoré ponúkajú napríklad niektoré obchody s nábytkom. Zákazníci totiž tento typ tašiek väčšinou používajú opakovane.
Podľa ministerstva pre udržateľný rozvoj je v Rakúsku len v obchodoch s potravinami ročne v obehu zhruba 430 miliónov plastových vreciek a tašiek. To zodpovedá zhruba 5000 až 7000 ton umelohmotného odpadu ročne, ktorý by po zákaze nevznikol. Obzvlášť veľké množstvo odpadu podľa ministerstva vzniká z ľahkých mikroténových vrecúšok používaných pri nákupe ovocia a zeleniny.
Okrem plastových vreciek a tašiek chce rakúska vláda zakázať tiež pridávanie mikroplastu do kozmetiky a prostriedkov na upratovanie.
Organizácia na ochranu životného prostredia Greenpeace avizovaný zákaz dnes privítala, varovala ale zároveň pred tým, aby sa sáčky a tašky z umelej hmoty jednoducho nahradili výrobkami z papiera či bio-plastu. Skutočným riešením priaznivým k životnému prostrediu sú podľa nej len tašky a vrecká na viac použití.
VIDEO: Na Slovensku nedávno predstavili novinku. Plast, ktorý sa rozloží už za 90 dní. Viac si môžete pozrieť vo videu: